Presa franceza, despre golul marcat de CFR Cluj la Pitesti

4 Decembrie 2014
455 Vizualizari | 0 Comentarii
Presa franceza a comentat incidentele de la meciul CS Mioveni - CFR Cluj, din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, in care ardelenii au marcat un gol lipsit de fair play.

"Modesta echipa din Mioveni (liga a 2 a) a avut o prestatie excelenta cu CFR Cluj, o echipa din Liga 1 din Romania, obisnuita cu meciurile din Liga Campionilor. Cu toate acestea, tanara echipa din Liga a 2 a fost invinsa cu 4-3 dupa ce a condus cu 3-0, din cauza unei erori de arbitraj si mai ales din cauza lipsei clare de fair-play a adversarilor. Fanii celor de la CS Mioveni, un mic club romanesc care joaca in divizia secunda, nu vor uita asa curand infrangerea favoritilor lor in meciul de Cupa disputat in compania celor de la CFR Cluj", relateaza Metronews.

"Dupa ce au condus cu 3-0, jucatorii echipei din micul oras de 35.000 de locuitori, situat la o suta de kilometri nord-vest de Bucuresti, au pierdut in cele din urma cu scorul de 3-4, in urma unui meci fantastic. Intr-o faza disputata in careul celor de la Mioveni, arbitrul a fluierat un penalty imaginar pentru CFR Cluj, care a redus din scor. O a doua faza s-a petrecut la scorul de 3-2 pentru Mioveni, cand unul din jucatorii sai a fost accidentat, iar coechipierii sai au trimis mingea in afara terenului de joc pentru a permite medicului sa intre pe teren. La reluare, jucatorii de la CFR nu au dat dovada de fair-play cedand mingea adversarilor, ci au pasat atacantului lor care a inscris egaland scorul, in minutul 85", a mai scris sursa citata.

Neintelegand aceasta lipsa clara de fair-play si protestand catre arbitru, jucatorii de la Mioveni au cedat psihic si au primit si cel de-al patrulea gol.

Clujul a castigat meciul cu ajutorul arbitrului si prin lipsa de fair-play, in timp ce jucatorii de la Mioveni au ramas cu ochii in lacrimi, neintelegand cum a fost posibil acest deznodamant.