Raman in cursa pentru marele trofeu! Brazilienii s-au trezit la timp

7 Iulie 2014
605 Vizualizari | 0 Comentarii
Brazilia
Brazilia s-a calificat pâna în sferturile de finala cu numele, dar si-a adus aminte sa joace cu adevarat fotbal când avea nevoie, în fata celei mai laudate formatii de la CM 2014. Columbia venea la Fortaleza cu golgheterul turneului si cu cea mai elocventa calificare în optimi, victoria contra Uruguayului. Scorul s-a deschis rapid, la o eroare comuna a portarului columbian, care n-a iesit la o centrare în careul mic, si a lui Sanchez, care l-a scapat din marcaj pe Thiago Silva. Capitanul brazilian a marcat cu genunchiul, în minutul 7.

Tot Brazilia a ramas periculoasa si mai ales a dominat mijlocul terenului. Fernandinho l-a blocat pe James Rodriguez, Marcelo pe Cuadrado si jocul încântator al columbienilor din precedentele meciuri n-a mai aparut. Asezati excelent defensiv, brazilienii au închis culoarele si au controlat duelurile la mijlocul terenului.

La poarta lui Ospina, însa, acesta a avut de lucru serios si a pastrat avantajul minim al gazdelor cu trei parade salutare, doua în fata lui Hulk si una în fata lui Oscar. Pâna la pauza nicio ocazie în dreptul columbienilor, incapabili sa treaca de perechea excelenta din centrul defensivei adverse Thiago Silva – David Luiz.

La revenirea de la cabine, dupa pauza, elevii lui Jose Pekerman au fost mult mai insistenti, dar la fel de ineficienti. În ciuda încercarilor furibunde de a patrunde spre poarta lui Julio Cesar, columbienii n-au avut solutii ofensive, Cuadrado, James Rodriguez si Ramos fiind blocati departe de poarta.

De nicaieri a venit golul fabulos marcat de David Luiz, în minutul 68. O lovitura libera contestata vehement de columbieni i-a pus mingea fundasului lui PSG la 30 de metri de poarta si acesta a trimis-o direct în vinclu. Reusita parca i-a trezit pe adversari, care s-au napustit efectiv spre careul lui Julio Cesar. Pekerman a riscat tot si l-a trimis în teren pe Bacca, acesta obtinând lovitura de pedeapsa din care James Rodriguez a redus diferenta. Au urmat 15 minute de foc la poarta braziliana, cu echipa lui Scolari înghesuita în propriul careu si cu antrenorul gazdelor trimitând pe teren al treilea stoper. Scopul scuza mijloacele si Brazilia a rezistat asediului, conservând avantajul. S-a terminat 2-1 si calificarea în semifinale a fost a brazilienilor, care au meritat-o pentru evolutia lor din primele 45 de minute. Chiar si asa, iata, gazdele turneului final au patruns în penultimul act, acolo unde, însa, Germania va fi un adversar extrem de dificil.