Recital MONDIAL! Italia a învins Anglia dupa un meci de vis

16 Iunie 2014
801 Vizualizari | 0 Comentarii
• Italia s-a impus in fata Angliei, cu scorul de 2-1 (1-1), la finalul unui meci superb • In celalalt meci din grupa, Uruguay a pierdut socant in fata echipei din Costa Rica

Anglia si Italia s-au ridicat la nivelul asteptarilor si au oferit un meci savuros. Squadra Azzurra s-a impus în final cu 2-1 si face primul pas spre calificarea în optimi.
Reeditarea duelului din sferturile Campionatului European din 2012, castigat de Italia la penalty-uri, a început cu o veste proasta pentru echipa lui Cesare Prandelli.

Squadra Azzurra nu a putut miza pe capitanul Gianluigi Buffon, care nu s-a refacut la timp dupa o accidentare suferita la antrenament. Sirigu l-a înlocuit însa cu brio, chiar daca a încasat un gol de la Sturridge, dupa un contraatac rapid al englezilor (37). Reusita venea la numai doua minute dupa ce Marchisio deschisese scorul cu o torpila de la marginea careului. Scorul final a fost stabilit în minutul 50, cand Candreva l-a ridiculizat pe Baines si a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Balotelli.
In celalalt meci din grupa, ceea ce se anunta a fi un meci usor pentru Uruguay s-a dovedit a fi un cosmar. Desi a condus cu 1-0 la pauza, campioana Americii de Sud a fost învinsa de Costa Rica, scor 1-3! Sud-americanii n-au putut conta pe Luis Suarez, Gheata de Aur a Europei, atacantul lui Liverpool fiind în continuare accidentat, dar a început partida cu Diego Forlan si Edinson Cavani în ofensiva. Varful lui PSG a deschis scorul din penalty în minutul 24, iar partida parea deja rezolvata.
Costa Rica a revenit însa motivata de la vestiar si i-a înghetat pe sud-americani cu doua goluri în numai 3 minute. Campbell (54) si Duarte (57) l-au învins pe Muslera, iar Uruguayul a capotat. Elevii lui Oscar Tabarez n-au putut înscrie nici macar golul egalizator. Mai mult, Urena l-a învins si el pe Muslera în minutul 87, ridiculizand complet apararea campioanei Americii de Sud. În plus, Maxi Pereira a vazut "rosu" în prelungiri si va rata urmatoarele doua meciuri din grupa.