Record mondial fabulos doborat de Messi

11 Martie 2013
588 Vizualizari | 0 Comentarii
Lionel Messi
Argentinianul Lionel Messi a marcat cel de-al 40-lea sau gol de la debutul actualei editii a campionatului de fotbal al Spaniei, în partida pe care echipa sa, FC Barcelona, a câstigat-o pe teren propriu, cu scorul de 2-0, în fata codasei Deportivo La Coruna.
Messi a început meciul pe banca de rezerve, fiind menajat în vederea returului cu AC Milan din optimile de finala ale Ligii Campionilor. Introdus pe teren în repriza secunda (min. 61), el si-a trecut numele pe tabela de marcaj în minutul 88, fiind al 17-lea meci consecutiv din Primera Division în care starul Barcelonei reuseste sa înscrie, doborând astfel un record vechi de 75 de ani din fotbalul european.
Precedenta performanta i-a apartinut atacantului polonez Teodor Pewterek, care a marcat 22 de goluri pentru echipa Ruch Chorzow în 16 meciuri consecutive din campionatul tarii sale, în sezonul 1937-1938.
În total, de la debutul acestui sezon, Lionel Messi a marcat 51 de goluri în 41 de meciuri disputate în toate competitiile la care a participat cu FC Barcelona.