Remiza pentru campioana! Petrolul si Astra nu pot tine pasul cu Steaua

17 Martie 2014
622 Vizualizari | 0 Comentarii
• Petrolul si Astra Giurgiu au remizat 1-1, in derby-ul etapei 23 din Liga I, si s-au indepartat si mai mult de titlu • Tot in aceasta runda, Steaua a invins clar Gaz Metan Medias, scor 3-0, in timp ce Dinamo confirma forma buna si a trecut de U Cluj cu 1-0 • Astazi, se vor disputa ultimele trei meciuri din etapa 23 a Ligii I de fotbal

Steaua a mai facut un pas spre titlul de campioana. Dupa 23 de runde, campioana a reusit sa se desprinda la 6 puncte de Astra Giurgiu (avand si avantajul rezultatelor directe) si la 9 puncte de Petrolul Ploiesti. Cele doua formatii au remizat aseara la Ploiesti, scor 1-1, giurgiuvenii primind gol în ultimul minut de prelungire.

Desi a jucat extrem de modest, Astra a deschis scorul în minutul 42, dupa ce Alcenat si-a împins mingea în poarta. Dupa pauza, baietii lui Razvan Lucescu (la primul meci pe banca Petrolului) au controlat partida, au ratat cateva ocazii mari, dar au reusit sa egaleze abia în minutul 90+3 prin Ovidiu Hoban.

In aceeasi runda, Steaua a învins lejer pe Gaz Metan Medias, scor 3-0. Au marcat Keseru si Piovaccari, cei doi atacanti titularizati de Reghecampf, si pustiul Robert Vîlceanu, din lovitura libera. Ros-albastrii au asediat poarta lui Plesca în prima repriza. Claudiu Keseru a dat tonul reusind sa înscrie din centrarea lui Adi Popa (13). Au urmat ratari mari semnate de Iancu si Piovaccari, în doua randuri. Replica oaspetilor a fost slaba, cu Bawab ceva mai activ în repriza secunda, dar mediesenii au aratat aceleasi slabiciuni în defensiva. Reghecampf a apelat la Prepelita si Pîrvulescu si l-a trecut pe Sînmartean mai întai în banda stanga, apoi în spatele lui Piovaccari. Mutarile au dat roade si atacantul italian a înscris cu un sut puternic al 8-lea gol din acest sezon. Pustiul de 16 ani, Robert Vîlceanu, a închis tabela cu un gol superb din lovitura libera. Steaua continua drumul spre titlu, în timp ce Gaz Metan e pe un linistitor loc 8.

Tot sambata, Dinamo s-a impus în deplasare cu U Cluj, scor 1-0. Cosmin Matei a marcat singurul gol al partidei, în minutul 59. "Cainii" au avut un start furibund. Bilinski n-a profitat de eroarea lui Abrudan si singur cu Veselovski l-a luat la tinta pe portar. Lazar a finalizat prost si a irosit doua oportunitati. Ocaziile oaspetilor i-au ajutat pe clujeni sa echilibreze meciul, dar fara sa-si creeze ocazii mari. Ros-albii au început ezitant partea secunda si pareau a avea dificultati în a se apropia de poarta lui Veselovski. Dar un contraatac i-a salvat pe "caini". Cosmin Matei a primit de la Lazar si a plasat puternic un sut la coltul lung, 0-1. Dinamo continua forma foarte buna si îsi asigura mentinerea pe locul 4, în timp ce U Cluj e pe locul 16. Astazi, se vor disputa ultimele trei meciuri din etapa 23 a Ligii I de fotbal, dupa urmatorul program: