Rezultatele de la Wimbledon: O favorita a fost eliminata dupa ce a avut 5-0 in setul decisiv

Mirjana Lucici Baroni
Doua jucatoare cu statut de cap de serie au fost eliminate in primul tur de la Wimbledon.

Croata Mirjana Lucici Baroni, favorita numarul 26 de la Wimbledon, a cedat in trei seturi in fata Carinei Witthoeft, ocupanta locului 65 in ierarhia mondiala.

Scorul a fost 6-3, 5-7, 6-8, dupa o partida ce a durat doau ore si 16 minute. Lucici Baroni a avut 5-0 in setul decisiv, dar a pierdut incredibil.

Cealalta favorita eliminata in primul tur este italianca Roberta Vinci, invinsa de Kristyna Pliskova, locul 44 WTA.

Sora Karolinei Pliskova s-a impus cu 7-6 (6), 6-2, dupa un meci ce a durat o ora si 15 minute.

In rest, a fost o zi destul de linistita, in care favoritele au evitat rezultatele neplacute.