Rezultatele din optimile Cupei Ligii Angliei

31 Octombrie 2014
519 Vizualizari | 0 Comentarii
fotbal
Liverpool s-a calificat greu in sferturile de finala din Cupa Ligii Angliei. "Cormoranii" au reusit sa se impuna acasa, scor 2-1, cu Swensea.

Pe Anfield Road, oaspetii au deschis scorul in min.65 prin Emnes. Tehnicianul gazdelor, Brendan Rodgers, a apelat spre finalul jocului la atacantul Mario Balotelli, rezerva, introducandu-l in teren in min. 78, iar acesta a schimbat fata jocului.

Italianul, pedepsit pentru evolutiile foarte slabe din ultimul timp, a spart gheata in min. 86.

In minutele de prelungire, Lovern a dat lovitura si a calificat vicecampioana Angliei in faza urmatoare.

Intr-o alta partida, Chelsea s-a chinuit in deplasare cu echipa de liga a patra Shrewsbury Town, castigand in final cu 2-1.

Drogba a adus in avantaj echipa lui Jose Mourinho in min. 48, dar gazdele au egalat in min.77 prin Mangan.

Patru minute mai tarziu, Grandinson a marcat in propria poarta si a lasat in afara competitiei formatia de liga inferioara.

Marea surpriza a acestei faze a fost echipa de liga a doua, Bournemouth, care a scos din competitie, scor 2-1, formatia West Bromwich Albion, iar Derby Country a calcat in picioare la Londra, scor 5-2, formatia Fulham.