Romania a pierdut fara infrangere Cupa Europeana a Natiunilor

18 Martie 2013
533 Vizualizari | 0 Comentarii
"Stejarii" au remizat sambata cu Georgia, scor 9-9, pe stadionul ”Arcul de Triumf” si au adunat, pana acum, 4 victorii si un egal în Cupa Europeana a Natiunilor. România-Georgia a fost derby-ul grupei. Înaintea meciului, atat România, cat si Georgia erau neînvinse în aceasta campanie pentru calificarea la Cupa Mondiala din 2015. Într-o zi în care la Bucuresti a nins, apoi a aparut soarele, rugbystii au iesit pe teren în fata unor spectatori care au uitat de frig si care i-au încurajat aproape tot meciul. A fost o partida încrancenata, în care nici una dintre echipe n-a riscat prea mult, bazandu-se pe transformarea loviturilor de pedeapsa. Tonul a fost dat de Merab Kvirikasvili, care a deschis scorul. Acelasi jucator avea sa aduca si celelate sase puncte pentru echipa sa, în timp ce pentru România a punctat Florin Vlaicu, iar scorul a fost, la finalul celor 80 de minute, de joc 9-9, în timp ce la pauza fusese 6-6. În ultimele trei partide, România avea în palmares numai înfrîngeri în fata Georgiei, 11-18 la Tbilisi în CEN, 9-25 la CM 2011 si 13-19 la Bucuresti în 2012, în cadrul CEN. Gratie rezultatului de sambata, Georgia a fost declarata campioana pe 2013 a Cupei Europene a Natiunilor. Lupta pentru Cupa Mondiala din 2015 continua anul urmator, cand primele doua clasate din CEN merg direct la întalnirea mondiala. România nu a ratat niciodata prezenta la turneul final. România a încheiat competitia cu un egal, dupa ce în primele patru etape a înregistrat victorii: scor 19-13 cu Portugalia, 29-14 cu Rusia, 25-15 cu Spania si 32-14 cu Belgia.

Romania: 15. Catalin Fercu, 14. Adrian Apostol, 13. Robert Dascalu, 12. Florin Vlaicu, 11. Adrian Matei, 10. Ionut Dimofte, 9. Florin Surugiu, 1. Mihaita Lazar, 2. Andrei Radoi, 3. Paulica Ion, 4. Vali Ursache, 5. Marius Sârbe, 6. Viorel Lucaci, 7. Mihai Macovei (C), 8. Daniel Carpo.