Romania a zdrobit deja Muntenegru, dar la fotbal feminin! Olimpia Cluj, victorie cu 10-0 in Champions League

26 August 2016
970 Vizualizari | 0 Comentarii
Olimpia Cluj
Dupa victoria din primul meci al grupelor de calificare UEFA Women's Champions League, echipa de fotbal feminin Olimpia Cluj-Napoca si-a adjudecat a doua victorie de aceasta data cu scorul de 10-0 (8-0), joi, 25 august, in fata campioanei Muntenegrului, ZFK Breznica Pljevlja.

Cu trei jucatoare in atac, Mihail, Popa si Lunca, clujencele antrenate de Mirel Albon au inceput meciul putin mai greu, in primele minute tatonand poarta aparata de Bajčetić. Primul gol a venit in minutul 9, tanara atacanta Loredana Popa marcand dupa ce colega de post, Alexandra Lunca a incercat reflexele portarului echipei adverse.

Doua minute mai tarziu, aceeasi Popa a marit diferenta de scor la doua goluri, de aceasta data fiind ajutata de atacanta Isabelle Mihail. Lunca si-a trecut si ea numele pe tabela de marcaj, de trei ori consecutiv, in minutele 21, 26 si 28. Tot Lunca a fost cea care in minutul 29 a fortat apararea echipei din Muntenegru si a pasat perfect pentru Vatafu care a dus scorul la 6-0 dupa doar 30 de minute.

Acest scor a adus si prima schimbare la echipa din Muntenegru, antrenorul Zoran Vuković preferand sa introduca un aparator in locul unui mijlocas.

Peste zece minute le-a trebuit clujencelor sa incerce noua asezare a apararii echipei Breznica pana cand aceeasi Lunca a reusit sa patrunda si sa marcheze golul cu numarul 7 pentru echipa Olimpia Cluj.

Ultimul gol al primei reprize a fost marcat tot de Popa, cea care a deschis turul de goluri ale meciului, dupa o faza inceputa de Giurgiu cu o pasa pe spate, continuata de Mihail si finalizata de Popa.

Pauza a adus si prima schimbare in echipa Olimpia Cluj, Loredana Popa fiind inlocuita in teren de Mara Batea.

Repriza secunda a fost una mai putin marcata de goluri, asta in ciuda faptului ca Batea, Bortan, Lunca, Vatafu si Mihail au incercat poarta insa apararea muntenegrenelor a fost mult mai puternica fata de prima repriza.

Venita dupa o usoara accidentare, Andreea Corduneanu, jucatoarea de flanc a Olimpiei Cluj, a inlocuit-o, in minutul 65, pe Ciolacu.

Singurul moment in care jucatoarele de la ZFK Breznica au avut sansa de a marca a fost in minutul 66 cand Bojat a incercat reflexele portarului Roxana Oprea, dar aceasta a scos mingea fara probleme.

Intrata la pauza, Batea a reusit sa marcheze in minutul 76 dupa mai multe incercari ale colegelor.

Ultimul gol al meciului a fost marcat din penalty, capitanul echipei clujene, Ioana Bortan fiind faultata in care de Jankov, penaltiul fiind transformat cu succes de catre Stefania Vatafu, in minutul 83.

Pana la finalul meciului atat Olimpia Cluj cat si ZFK Breznica au epuizat toate schimbarile, Mihail fiind inlocuita, in minutul 77, de catre Carp, iar la echipa adversa in minutul 83, Topalović a intrat in locul jucatoarei Brašnjo si O. KneZević in locul jucatoarei Koprena.

Ultimul meci pe care echipa Olimpia Cluj-Napoca il va avea de disputat are loc duminica, 28 august, de la ora 18:00 (ora Romaniei), atunci cand clujencele vor intalni principala rivala KKPK Medyk Konin, campioana Poloniei.

Olimpia Cluj-Napoca (ROU) - ZFK Breznica Pljevlja (MNE) 10-0 (8-0)

Marcatoare: Popa (9', 11', 44'), Lunca (21', 26', 28', 41'), Vatafu (29', 83'(penalty)) si Batea (76')