Romania are viata la Campionatul European de polo

17 Iulie 2014
596 Vizualizari | 0 Comentarii
Polo Romania
Clipe grele pentru cea mai buna nationala a Romaniei. Echipa de polo pe apa a României a fost învinsa de Italia cu scorul de 9-4 (1-1, 3-1, 3-1, 1-1), marti, într-un meci din cadrul Grupei A a Campionatului European de la Budapesta.

Prima repriza a fost una echilibrata, în care Italia, vicecampioana olimpica, a deschis scorul dupa ce Nicu Diaconu ratase o aruncare de la 5 metri în primul minut de joc, iar tricolorii au restabilit egalitatea prin Alex Matei. Italia s-a desprins în urmatoarele doua sferturi, ultimul fiind din nou echilibrat (1-1).

Golurile echipei noastre, antrenata de sârbul Dejan Stanojevic, au fost marcate de Alex Matei, Cosmin Radu si Mihnea Gheorghe (2). Pentru "settebello" au înscris Alex Giorgetti (2), Stefano Luongo (2), Francesco Di Fulvio, Alessandro Velotto, Pietro Figlioli, Andrea Fondelli, Massimo Giacoppo.

În clasament, pe primul loc se afla Muntenegru, 6 puncte, urmata de Italia, 6 p, Grecia, 3 p, România, 3 p, Georgia, 0 p, Rusia, 0 p.

România va avea un nou meci de cosmar astazi, de la ora 20.00, cand va intalni nationala statului Muntenegru, vicecampioana europeana.