Romania pierde in fata Italiei pe Stadionul Constantin Radulescu din Cluj, scor 0-1, in urma unei partide intens disputate. GALERIE FOTO

20 Septembrie 2017
702 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania Italia fotbal feminin 3

Echipa de fotbal feminin a Romaniei a intalnit Italia, in prima partida din cadrul calificarilor la Campionatul Mondial din Franta din 2019. Disputat pe stadionul "Dr. Constantin Radulescu" din Cluj, meciul a fost unul echilibrat, romancele reusind sa faca fata favoritelor pana in minutul 77, cand un autogol a decis soarta partidei in favoarea Italiei.

Gama a avut prima sansa pentru echipa Italiei, apoi Ciolacu si-a incercat sansa la poarta cealalta, de la distanta. La vestiare s-a intrat la egalitate, 0-0.

In a doua repriza, Bonansea a incercat sa o pacaleasca pe Paraluţa la doar 20 de secunde de la reluarea jocului, iar apoi a lobat afara, dupa o gafa a Andreei Corduneanu.

Sabatino si Girelli nu au reusit, la randul lor, sa o invinga pe Paraluţa si Romania a intrat in ultimul sfert de ora la egalitate cu Italia.

Tricolorele nu au rezistat insa pana la final: Barbara Bonansea a facut o cursa rapida, iar Andreea Corduneanu a deviat mingea in propria poarta. Apoi, jucatoarea noastra a incheiat seara ghionionista cu o eliminare, in prelungiri, iar meciul s-a terminat cu scorul de 1-0 in favoarea Italiei.

Echipele de start:

Romania: 1.Paraluta - 15.Oprea, 5. Meluta, 6. Ficzay, 7. Giurgiu - 4. Bortan (C) - 2. Corduneanu, 22. Ciolacu, 18. Dusa, 10. Voicu - 9. Rus. Antrenor: Mirel Albon
Rezerve: 12. Kajtar, 14. Lunca, 16. Gorea, 17. Batea, 19. Sandu, 20. Herczeg, 21. Carp

Italia: 1. Giuliani - 7.Guagni, 3. Gama, 5. Linari, 14. Tucceri Cimini - 8. Rosucci, 19. Galli, 6. Iannella, 18. Bonansea - 10. Girelli, 9. Sabatino. Antrenor: Milena Bertolini
Rezerve: 12. Marchitelli, 2. Bergamaschi, 15. Giaginti, 16. Giugliano, 17. Di Criscio, 21. Carissimi