Sa vina titlul 24! Steaua nu mai poate fi oprita in Liga I

18 Martie 2013
669 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua a castigat derby-ul cu FC Vaslui, cu 1-0, dupa golul marcat de Alex Chipciu • Sambata, Petrolul Ploiesti a invins Dinamo cu scorul de 2-1 si prahovenii reintra in cursa pentru un loc de Europa League • Astazi se vor disputa ultimele doua partide din etapa 23, cel mai interesant meci fiind cel dintre CFR Cluj si Rapid

Steaua a castigat si partida cu Vaslui, scor 1-0, si s-a distantat la 12 puncte de ocupanta locului 2, Astra Giurgiu. Obositi dupa partida cu Chelsea din optimile Europa League, stelistii nu au avut foarte multe ocazii împotriva moldovenilor. Totusi, Steaua a marcat în ultimul minut al primei reprize. Faza a pornit însa de la un calcai superb al lui Tatu, iar Gabi Iancu a dat pasa decisiva catre Chipciu.

Repriza a doua a fost mult mai animata dupa intrarea lui Rusescu. Golgheterul Stelei a cerut chiar penalty în minutul 47 dupa un duel cu Varela, dar arbitrul a lasat jocul sa continue. Ros-albastrii au mai fost periculosi dupa suturile lui Tatu, Latovlevici si Rusescu. Totusi, cea mai mare ocazie a apartinut Vasluiului, care putea obtine o remiza nesperata, dar Raul Costin este blocat excelent de Tatarusanu. Cu 7 minute înainte de final, Milanov a fost eliminat pentru doua cartonase galbene si vasluienii nu au mai reusit sa se apropie de poarta Stelei.
In celalalt meci de ieri, Viitorul Constanta si Ceahlaul Piatra Neamt au terminat la egalitate, scor 2-2. Fara victorie în 2013, constantenii au început în atac din primele minute, dar oaspetii au fost cei care au deschis scorul. Ichim a reluat cu capul în plasa o centrare si adancea criza echipei lui Hagi. Dupa doar 5 minute, N. Dica a egalat din penalty si a continuat sa faca un meci foarte bun. Fostul atacant al Stelei si-a adus echipa în avantaj, executand superb o lovitura libera (48). Modovenii au revenit însa. Capitanul M. Constantinescu a prins un sut bomba de la peste 20 de metri si l-a învins pe Vîtca (59). Meciul si-a pierdut din ritm pe final si Viitorul a trebuit sa se multumeasca doar cu un egal si cu pozitia a 13-a, cu 23 de puncte. Ceahlaul a acumulat 21.
Sambata seara, Petrolul a învins pe Dinamo, 2-1, si a facut un pas foarte important prin care ataca podiumul. Dupa 3 victorii consecutive, ros-albii au cedat pe "Ilie Oana".
"Cainii" au avut parte de un început prost. Avantul gazdelor nu s-a lasat fara urmari. Rus si Luchin l-au prins între ei pe Bokila, iar Radu Petrescu a acordat penalty. Acelasi Bokila a deschis scorul, dar dinamovistii au revenit rapid. Cu ajutorul lui Bornescu. Portarul a degajat în Axente pasa primita de la Geraldo, iar atacantul "cainilor" a înscris în poarta goala. Dinamo a rezistat pana la pauza gratie unor interventii salvatoare ale lui Rus si Luchin.
Împinsi de la spate de atmosfera extraordinara, "lupii" au continuat sa detina controlul jocului. Servit de L. Marinescu, Sauvadet a dat lovitura (55), cu o finalizare precisa din zona în care Musat lipsea. Contra a ordonat un pas înapoi prin introducerea lui Mustivar si cum Dinamo n-a aratat deloc forta ofensiva, gazdele au tinut lejer jocul departe de poarta lui Bornescu.
Cu aceasta victorie, Petrolul depaseste Dinamo si urca pe locul 4, cu 41 de puncte.
Astazi sunt programate ultimele doua meciuri din etapa 23 a Ligii I de fotbal. De la ora 19.00, FC Brasov primeste vizita formatiei Universitatea Cluj, grupare care vine dupa o victorie mare obtinuta etapa trecuta cu Severinul. Tot astazi, avem un alt meci important, cel dintre CFR Cluj si Rapid Bucuresti. Ambele formatii sunt în suferinta si cauta împacarea cu fanii dupa rezultate recent bifate. Rapid a castigat doar unul din ultimele sase partide de campionat, în timp ce detinatoarea titlului are trei esecuri, doua remize si un singur gol marcat în cele cinci meciuri oficiale din 2013.