Sageata spre titlu! Steaua nu iarta si sprinteaza spre un nou campionat

24 Martie 2014
503 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua Bucuresti a invins la Sageata Navodari cu scorul de 2-1 si a mai facut un pas important spre titlul de campioana a Romaniei •  Echipa lui Reghecampf a profitat de pasii gresiti ai Astrei si Petrolului si s-a distantat la 8 puncte în fruntea Ligii I

Steaua a profitat de pasii gresiti ai Astrei si Petrolului si s-a distantat la 8 puncte în fruntea Ligii I. Ros-albastrii au castigat cu emotii disputa de pe terenul Sagetii Navodari, 2-1.

Dobrogenii au deschis surprinzator scorul în minutul 6, prin Guerra. Steaua a avut un joc modest pana în momentul intrarii lui Claudiu Keseru. Jucatorul venit în aceasta iarna a revitalizat prestatia Stelei. A înscris în minutul 33 dintr-un penalty obtinut de Sînmartean si a centrat excelent în minutul 55 din corner la golul lui Varela. În urma acestui succes, Steaua acumuleaza 58 de puncte, cu 8 peste Astra, care e pe 2. Sageata ramane pe 14, cu 24 de puncte, cu unul peste Viitorul.

Tot ieri, FC Botosani a castigat confruntarea cu Viitorul, scor 3-1, într-un adevarat derby al zonei retrogradarii. Cu Leo Grozavu pe banca tehnica, moldovenii au avut un început de 2014 excelent si au urcat pana pe locul 9 în clasament, dupa victoria de azi depasindu-le pe CFR Cluj si Chiajna. Botosani are 9 puncte peste primul loc retrogradabil ocupat chiar de Viitorul. Viitorul este într-o situatie extrem de dificila, pe locul 15, cu doar 23 de puncte obtinute în 24 de etape.

Sambata, s-a inregistrat o noua mare surpriza in Liga I. Concordia Chiajna a rezistat în fata Petrolului pe teren propriu, scor 0-0. Fara piese grele precum Mutu, Hoban sau Gerson, echipa lui Razvan Lucescu a fost înghesuita serios de actiunile în viteza ale lui Purece si Serediuc.

Dinamo a pierdut pe teren propriu cu Pandurii, scor 2-3. Bilinski a reusit "dubla", iar pentru oaspeti au marcat Giusti, Momcilovici si Elton, în prelungiri. Boubacar a comis-o în startul meciului si "cainii" au avut un start de cosmar. Mijlocasul a pierdut mingea aproape de poarta si Giusti nu l-a iertat pe Balgradean. Stoican l-a pedepsit pe Boubacar si dupa o jumatate de ora de joc l-a aruncat în lupta pe Elton.

Ramas si fara Matei, care s-a accidentat, antrenorul ros-albilor a trecut la un sistem cu doi atacanti: Tucudean si Bilinski. Polonezul a confirmat încrederea si a adus egalarea din pasa lui Tucudean. În mod surprinzator, oaspetii au revenit în joc. Pe un contraatac, Ciucur a centrat pe jos si Momcilovici si-a adus din nou echipa în avantaj. Dar Bilinski si-a intrat din nou în rol. Atacantul polonez a egalat cu un sut superb cu stangul, dupa ce-a driblat cu stil un adversar. Gorjenii au marcat golul victoriei în prelungiri, prin Elton.

Astazi se disputa ultimele trei meciuri din etapa 23 a Ligii I de fotbal, dupa urmatorul program: