Sfarsitul visului! Oltchim a pierdut dramatic cel mai important meci din istorie

12 Aprilie 2013
649 Vizualizari | 0 Comentarii
• Oltchim Ramnicu Valcea a pierdut calificarea in finala ligii Campionilor, desi a castigat la Gyor, cu 25-24 • Valcencele au condus tot meciul, chiar si cu 6 goluri pe tabela, dar au ratat incredibil finala la un singur gol • Dupa aceasta eliminare, Oltchimul risca sa se desfiinteze

Oltchim a facut un meci fabulos la Veszprem, dar s-a pierdut în ultimele cinci minute si a ratat calificarea în finala Ligii Campionilor la handbal feminin la un singur gol, scor 25-24, dupa ce în tur Gyor castigase cu 24-22.
Oltchim a pasit pe parchetul salii din Veszprem, în fata a peste 5.000 de suporteri, dintre care 100 români, cu o singura sansa: victoria la minimum doua goluri, pentru a mai spera la finala. Gyor avea avantajul fragil de doua goluri din tur, dupa victoria la Bucuresti (24-22), dar si o presiune mai mare, în fata propriilor sustinatori.
Fetele lui Jakob Vestergaard au condus în Ungaria din primul minut al meciului si pana la final, dominand categoric finalista de anul trecut. Navarro a avut o zi extraordinara, reusind sa îi ofere Oltchimului avantajul de care avea nevoie. Cu un procentaj de peste 50% mingi aparate, portarul spaniol al valcencelor a fost cheia jocului.
Campioana României s-a distantat dupa pauza la cinci goluri si a reusit sa ajunga în ultimele opt minute cu un avans de sase reusite. Au urmat însa clipe de cosmar, în care valcencele nu au mai pus în pericol poarta lui Haraldsen..
Ultimele 15 minute ale partidei au dus tensiunea la cote maxime. Silvia Navarro a fost de netrecut în poarta, iar defensiva si atacul au functionat ca la carte, 16-21 (min. 47). Cei 100 de fani români dansau deja în tribune. Când Gorbicz a ratat de la 7 metri, la acelasi scor, a fost parca semnalul final. Bulatovici a marcat apoi, 16-22, marind diferenta la sase goluri. Au urmat însa minute dificile în jocul Oltchimului, care nu mai marcase din minutul 51, când scorul era 18-24, ceea ce a permis echipei ungare sa se apropie la 22-24 (min. 57), pe fondul unei atmosfere incendiare în tribune. Un minut mai târziu, Oltchim a mai pierdut un atac, Gyor a înscris de la 7 metri, 23-24, transformând sala într-un vulcan. Formatia din Râmnicu Vâlcea a marcat prin Bulatovici, dar Loke a redus la 24-25 în ultimul minut. Oltchim a ratat atacul ulterior si timpul a trecut în favoarea campioanei Ungariei, care a pierdut, cu 24-25, dar s-a calificat în finala.
Oltchim a ramas cu regretul si lacrimile, dupa un meci aproape perfect, în care a condus si cu 6 goluri, dar a ratat calificarea.
În cealalta semifinala, slovenele de la Krim Ljubljana au câstigat pe terenul norvegienelor de la Larvik HK, cu 24-22, în mansa tur, urmând a disputa returul pe teren propriu sâmbata. În sezonul trecut, Oltchim a fost eliminata în semifinale chiar de Gyor ETO, formatia care a pierdut ulterior trofeul, în fata celor de la Buducnost.
Obiectivul echipei Oltchim în actuala stagiune a fost de câstigare a Ligii Campionilor, dar a fost ratat, dupa un sezon pigmentat cu probleme financiare. Finala Ligii Campionilor va avea loc în 4-5, respectiv 11-12 mai. Dupa aceasta eliminare, Oltchimul risca sa se desfiinteze, din cauza lipsei unui sponsor care sa-i asigure bugetul, iar majoritatea jucatoarelor de valoare, in frunte cu antrenorul Vestergaard, se vor reorienta spre alte cluburi.
Marcatoare:
Gyor - Loke 4 goluri, Radicevici 4, Lekici 4, Gorbicz 3, Kovacsics 3, Amorim 3, Redei-Soos 2, Szepesi 1
Oltchim -5 goluri, Manea 5, Pineau 4, Bulatovici 3, Managarova 3, Meirosu 2, Bradeanu 1, Nechita 1, Jovanovici 1.