Simona Halep, eliminata in sferturile de finala la Australian Open

27 Ianuarie 2015
714 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep a fost eliminata in sferturile de finala de la Australian Open, dupa infrangerea suferita in fata rusoaicei Ekaterina Makarova (locul 11 WTA), scor 4-6, 0-6.

Ekaterina Makarova
a fost lipsita de secrete inaintea meciului si a promis o tactica ultraofensiva in fata Simonei Halep, iar desfasurarea jocului a demonstrat ca s-a tinut de cuvant.

Makarova a fost extrem de agresiva, a lovit mingea ca un tun, si-a deschis excelent unghiurile si a alergat-o pe Simona dintr-o parte in cealalta a terenului pentru a gasi cele mai bune lovituri.

Incomodata in mod evident de tactica extrem de curajoasa a rivalei sale, Simona Halep a comis numeroase greseli nefortate, avand putine momente de stralucire.

In plus, serviciul doi nu a ajutat-o deloc, fiind marea sa problema in confruntarea cu Ekaterina Makarova.

Ca desfasurare a jocului, Makarova a inceput perfect, avand 3-0 in primul set dupa doar cateva minute. Halep a revenit la 2-3 si a parut ca reintra in meci, insa a fost doar o impresie, intrucat avantajul luat in start i-a fost suficient rusoaicei sa castige primul set cu 6-4.

Setul secund a avut o desfasurare similara, cu o Simona de nerecunoscut si cu o Makarova care a marsaluit catre calificarea in semifinale.

Rusoaica a obtinut doua breakuri extrem de rapid si a condus cu 4-0, profitand si de faptul ca Simona nu a reusit sa converteasca sansele de a obtine puncte pe serviciul adversarei. Astfel, Simona a cazut total, a mai pierdut un serviciu, iar Makarova a luat setul secund cu 6-0 si a ajuns in penultimul act al competitiei.

Intalnirea dintre Simona Halep si Makarova a durat doar o ora si noua minute.

In semifinale, Makarova o va intalni pe castigatoarea duelului dintre Maria Sharapova si Eugenie Bouchard.

Pentru evolutia de la Australian Open, Simona Halep va primi 430 de puncte in clasamentul WTA si 240 de mii de euro.

Anul trecut, Simona a fost eliminata tot in sferturile de finala, de Dominika Cibulkova.

Page time :0.0805 (s) | 33 queries | Mysql time :0.014749 (s)