Simona Halep se impune fara probleme la Guangzhou

22 Septembrie 2015
490 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep a debutat cu dreptul la turneul de la Guangzhou, obtinand o victorie lejera in primul tur.

Numarul doi WTA a trecut in doua seturi, scor 6-4, 6-2, de croata Petra Martic.

La peste 30 de grade Celsius si infruntand o umiditate ridicata, Simona a avut mai multe probleme cu atmosfera sufocanta decat cu o adversara in fata careia pierduse singurul meci direct.

Halep a inceput foarte bine partida, reusind sa faca breakul in chiar primul game, insa ulterior si-a pierdut serviciu. Situatia s-a repetat pe parcursul primului set, dar pana la urma romanca a reusit sa se impuna.

Setul secund a fost extrem de echilibrat pana la scorul de 2-2, ambele jucatoare facandu-si foarte greu serviciul.

Ulterior, Simona s-a descatusat si a defilat pana la final, impunandu-se fara prea mari batai de cap.

Favorita principala de la Guangzhou va avea o misiune ceva mai dificila in turul al doilea, acolo unde o va intalni pe Timea Babos.

Sportiva maghiara in varsta de 22 de ani s-a impus, tot marti, in fata lui Zhaoxuan Yang cu scorul de 6-3, 6-0.