Simona Halep si-a zdrobit adversara in optimi la Birmingham

19 Iunie 2015
745 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep a obtinut joi o calificare facila in sferturile de finala ale turneului de la Birmingham.

Tenismena noastra a invins-o in optimile de finala pe cehoaica Klara Koukalova (locul 93 WTA) in doua seturi, scor 6-1, 6-3.

Doar 50 de minute a durat intalnirea, una dominata in totalitate de reprezentanta noastra, care nu a avut niciun fel de problema.

In primul set, cehoaica n-a reusit sa castige niciun game pe propriu serviciu, iar Simona s-a impus in doar 18 minute.

Setul secund a fost putin mai echilibrat, dar Koukalova n-a dat senzatia nicio clipa ca ar putea fi in stare sa se impuna.

Dupa calificarea in sferturi, Simona si-a asigurat un cec in valoare de 16.725 de dolari si 100 de puncte in clasamentul WTA.

In sferturi, sportiva noastra, care e favorita numarul 1 la Birmingham, o va intalni pe invingatoarea 'optimii' dintre cehoaica Barbora Strycova (fav.10) si frantuzoaica Kristina Mladenovic.