Simona Halep, victorie in turul II la China Open

30 Septembrie 2014
530 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep s-a calificat in optimile de finala de la China Open dupa ce a trecut in turul secund de reprezentanta gazdelor, Lin Zhu.

Sportiva noastra s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 6-4.

Numarul doi WTA a inceput excelent partida cu mult mai modesta sa adversara, reusind breakul in chiar primul game. Romanca s-a mentinut in avantaj pana in game-ul sase, cand Lin Zhu a reusit rebreakul si a egalat situatia de pe tabela.

A fost si momentul in care Simona a acuzat probleme medicale, ulterior avand nevoie de mai multe interventii ale medicului.

Cele doua au mers cap la cap pana la 5-5, atunci cand Halep a reusit al doilea break, decisiv pentru adjudecarea primului set.

Intre cele doua seturi, constanteanca in varsta de 23 de ani a solicitat o pauza medicala, iesind apoi pe teren cu un bandaj mare pe coapsa stanga.

Desfasurarea acestui set nu a diferit de cea a primului, cu Simona reusind prima breakul, pentru ca apoi chinezoaica sa egaleze situatia.

La scorul de 5-3, pe serviciul adversarei, Halep a irosit cinci mingi de meci, insa si-a luat revansa in game-ul urmator, castigand partida.

In optimi, Simona va avea o misiune mult mai dificila, urmand a da piept cu Andrea Petkovic.