Sorana Cîrstea s-a oprit în optimile turneului WTA de la Washington

31 Iulie 2014
677 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucatoarea româna de tenis Sorana Cîrstea (N. 8) a fost învinsa de sârboaica Bojana Jovanovski, cu 4-6, 7-5, 6-3, miercuri, în optimile de finala ale turneului WTA de la Washington (SUA), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari. Sorana va primi 3.420 dolari si 30 de puncte WTA pentru participare.

Românca a cedat dupa doua ore si 4 minute de joc, în care a comis 11 duble greseli. Sorana Cîrstea a condus cu 2-0 în setul secund, însa l-a pierdut cu 5-7.

Cîrstea (24 ani, 35 WTA) si Jovanovski (22 ani, 36 WTA) s-au mai întâlnit de sase ori în circuitul profesionist, scorul fiind egal, 3-3. Sorana a câstigat primul meci direct, în 2010, în calificarile turneului de la Montreal, cu 7-6 (4), 6-3, Bojana s-a impus în calificari la Sydney, anul urmator, cu 6-4, 6-2, dupa care au urmat doua succese ale româncei, în 2011 la Taskent, cu 6-3, 6-1 (primul tur), si în 2013 la Birmingham, cu 6-1, 1-6, 6-1 (optimi). Jovanovski si-a adjudecat urmatoarele doua confruntari, tot în 2013, în primul tur la Guangzhou (6-2, 6-1) si Beijing (6-3, 6-2).

Totusi, Sorana Cîrstea avea ascendentul ultimului meci câstigat, în aprilie, în barajul pentru Grupa Mondiala II a Fed Cup, cu 6-3, 6-7 (7), 6-3 la Bucuresti.