Spectacol cu 7 goluri sub Pietricica intre Steaua si Ceahlaul

11 Martie 2013
735 Vizualizari | 0 Comentarii
La cateva zile distanta dupa succesul istoric din Europa League obtinut in fata campioanei Europei Chelsea, Steaua a revenit in campionat, aseara, cu un meci spectaculos facut pe terenul Ceahlaului. Trupa lui Reghecampf s-a impus sub Pietricica cu scorul de 4-3 (3-2), la capatul unei partide cu o prima repriza nebuna in care s-au marcat cinci goluri, patru dintre acestea in primele 12 minute!

Steaua s-a impus prin golurile marcate de Bourceanu (2), Rocha (9), Pintilii (12), Tatu (60), pentru nemteni inscriind Gheorghiu (8), Golubovic (34 - penalty) si Constantinescu (90+1). La Steaua a debutat oficial in acest meci Gabriel Iancu, venit in iarna de la Viitorul Constanta. Steaua obtine a doua sa victorie cu 4-3 in deplasare in acest campionat, dupa succesul cu Astra Giurgiu din etapa a doua. Steaua are cinci victorii consecutive, in timp ce Ceahlaul a ajuns la sapte meciuri la rand fara victorie (2 egaluri, 5 esecuri).
In primul meci de ieri, Otelul Galati a invins pe Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 1-0 (0-0), unicul gol fiind marcat de Laurentiu Iorga (87), dintr-un penalty scos de Cosmin Vancea, in urma unui duel cu Ousmane Viera. Pandurii a ratat un penalty in min. 45, prin Mihai Radut portarul bosniac Grahovac aparand sutul sau. Antrenorul Otelului, Petre Grigoras, a invins astfel fosta sa formatie, Pandurii, pe care a pregatit-o pana in aceasta iarna.
In derby-ul etapei, sambata, Rapid Bucuresti si Petrolul Ploiesti au terminat nedecis, 0-0, in Giulesti. Cea mai mare ocazie a meciului a venit in ultimele secunde ale partidei (90+3), cand Jeremy Bokila (Petrolul) a sutat in bara. Tot sambata, Astra Giurgiu a trecut clar de FC Brasov cu 3-0, golurile fiind marcate de Budescu (20), Takayuki (40) si Fatai (63). Astra s-a dus astfel la trei puncte de Pandurii, care a cedat aseara la Galati.

Ceahlaul - Steaua 3-4
Au marcat: Bourceanu 2, Rocha 9, Pintilii 12, Tatu 60 - Gheorghiu 8, Golubovic 34, penalty, Constantinescu 90+1