Sportivul paralimpic Bobi Simion, cel mai bun rezultat International la tenis de masa

27 Martie 2015
1346 Vizualizari | 0 Comentarii
Bobi Simion, sportiv paralimpic, cucereste trei medalii la primele doua concursuri internationale de tenis de masa pentru persoane cu dizabilitati ale anului.

La primul concurs Openul Ungariei - Hunagarian OPEN 2015, factor 20 – care s-a desfasurat in perioada 12 – 15 martie, a obtinut locul II la clasa 6 masculin, dupa ce a pierdut finala la avantaje cu scorul 2-3. A fost un meci foarte strans intre el si favoritul numarul 1 al competitiei britanicul Karabardak Paul care a fost reclasificat de la clasa 7 la clasa 6.

La Openul Italiei - Lignano Master OPEN 2015, concurs factor 40 - desfasurat in perioada 17 – 21 martie, s-a clasat pe locul I, fiind surpriza competitiei. In drumul sau catre medalia de aur a obtinut victorii la primii 2 favoriti ai competitiei. A castigat contra francezului Grundeler Bastien - favoritul numarul 1, acesta fiind locul 5 mondial si locul 3 european la momentul competitiei si contra britanicului Karabardak Paul - favoritul numarul 2 cu care din nou, ca in Ungaria, a jucat finala, fiind inca o data un meci foarte strans pe care Bobi l-a castigat cu 3-1. De asemenea, la echipe, Bobi impreuna cu elvetianul Valentin Kneuss au ocupat locul II prierzand doar un meci contra echipei croatilor care a fost si campioana competitiei.

Locul I, obtinut de Bobi la Lignano, Italia, este cel mai bun rezultat obtinut de un sportiv roman intr-o competitie  internationala de tenis de masa de factor 40, pana acum nemaifiind nici un medaliat roman la o competitie de acest gen.

Multumiri sponsorilor ANDROGIR SRL, DONIC si REDIS CO SRL (REDIS Nutritie) si sustinatorilor: antrenorul Dan Nasui, Clubul Sportiv Maraton’93 si D-na Sally Wood Lamont.