sagetator
capricorn
varsator
pesti
Bobi Simion, sportiv paralimpic, cucereste trei medalii la primele doua concursuri internationale de tenis de masa pentru persoane cu dizabilitati ale anului.

La primul concurs Openul Ungariei - Hunagarian OPEN 2015, factor 20 – care s-a desfasurat in perioada 12 – 15 martie, a obtinut locul II la clasa 6 masculin, dupa ce a pierdut finala la avantaje cu scorul 2-3. A fost un meci foarte strans intre el si favoritul numarul 1 al competitiei britanicul Karabardak Paul care a fost reclasificat de la clasa 7 la clasa 6.

La Openul Italiei - Lignano Master OPEN 2015, concurs factor 40 - desfasurat in perioada 17 – 21 martie, s-a clasat pe locul I, fiind surpriza competitiei. In drumul sau catre medalia de aur a obtinut victorii la primii 2 favoriti ai competitiei. A castigat contra francezului Grundeler Bastien - favoritul numarul 1, acesta fiind locul 5 mondial si locul 3 european la momentul competitiei si contra britanicului Karabardak Paul - favoritul numarul 2 cu care din nou, ca in Ungaria, a jucat finala, fiind inca o data un meci foarte strans pe care Bobi l-a castigat cu 3-1. De asemenea, la echipe, Bobi impreuna cu elvetianul Valentin Kneuss au ocupat locul II prierzand doar un meci contra echipei croatilor care a fost si campioana competitiei.

Locul I, obtinut de Bobi la Lignano, Italia, este cel mai bun rezultat obtinut de un sportiv roman intr-o competitie  internationala de tenis de masa de factor 40, pana acum nemaifiind nici un medaliat roman la o competitie de acest gen.

Multumiri sponsorilor ANDROGIR SRL, DONIC si REDIS CO SRL (REDIS Nutritie) si sustinatorilor: antrenorul Dan Nasui, Clubul Sportiv Maraton’93 si D-na Sally Wood Lamont.