Stam bine la juniori! Romania a batut in zece oameni Finlanda

3 Aprilie 2013
696 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania a batut in zece oameni Finlanda
Echipa României U18, antrenata de Ionel Augustin, a învins ieri nationala Finlandei într-un meci amical disputat la Mogosoaia. România a reusit sa se impuna în fata finlandezilor, 2-0, desi în minutul 24 fundasul central al ”tricolorilor”, Cristi Bocsan, a fost eliminat pentru un fault facut în postura de ultim aparator. Dorin Rotariu, nepotul fostului international Iosif Rotariu, i-a îngenunchiat pe nordici. Dupa cateva curse pe flancul stang si o lovitura libera care a lovit bara transversala, mijlocasul dinamovist a reusit sa transforme o lovitura de pedeapsa spre finalul primei reprize. Spre deosebire de nationala lui Piturca, tinerii jucatori au dat dovada de ambitie si forta în jocul de la Mogosoaia. Nu e tocmai simplu sa domini fizic 90 de minute o echipa nordica. Al doilea gol a venit în minutul 83 dupa o actiune personala a lui Ferdi Ghenciu, intrat în repriza secunda.
România U18: Cojocaru - Bajan, Bocsan, Dumitrascu, Cornea - Al. Paun, M. Popescu, Boboc, I. Serban, Rotariu - Barbut. Antrenor: Ionel Augustin. Au mai intrat: V. Nicolae, Lica, Ghenciu, Krausz, Gradinaru, Ad. Ilie, Ad. Morosanu. "Revansa" va avea loc joi de la ora 14:00, pe Stadionul ”Dinamo” din Capitala.