STEAUA A INVINS, CHELSEA, CAMPIOANA EUROPEI

7 Martie 2013
628 Vizualizari | 0 Comentarii
steaua
Dupa 90 de minute de joc fantastic, Steaua Bucuresti a invins Chelsea, campioana Europei, cu scorul de 1-0 si spera in continuare la o calificare fabuloasa in sferturile Europa League. Singurul gol al meciului a fost marcat de Raul Rusescu, in minutul 34, dintr-un penalty, scos tot de el. Londonezii au avut cateva sanse bune de egalare, dar Tatarusanu s-a opus fantastic de fiecare data. S-a terminat 1-0 pentru Steaua si trupa lui Reghecampf e favorita la calificarea in sferturi.

Mansa retur se va disputa saptamana viitoare, la Londra.

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Râpa, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii (Prepelita '58) - Ad. Popa, Chipciu, Tanase (Tatu '82) - Rusescu (Gardos '90+2). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Chelsea Londra: Cech - Ivanovici, David Luiz, Terry, Bertrand - Obi Mikel, Lampard - Benayoun (Mata '64), Oscar, Hazard (Marin '75) - Fernando Torres. Antrenor: Rafael Benitez.

Cartonase galbene: Pintilii '50 / Bertrand '34, Obi Mikel '66.

Arbitri: Serghei Karasev (central) - Anton Averianov, Nikolai Golubev (asistenti) - Maksim Laiuskin, Aleksei Nikolaev (asistenti suplimentari) - Dmitri Mosiakin (rezerva) - toti Rusia.

La partida de pe Arena Nationala au asistat aproximativ 54.000 de spectatori, dintre care 250 de fani englezi.