Steaua a smuls un punct pe frontul din Giulesti

15 Aprilie 2013
612 Vizualizari | 0 Comentarii
• Rapid – Steaua 1-1 (1-0), in derby-ul etapei 26 din Liga I de fotbal • Meciul a fost umbrit de incidente incredibile, Vlad Chiriches fiind lovit de o bricheta • Petrolul a urcat pe locul secund in clasament, profitand de remiza surprinzatoare a lui Dinamo, 1-1, acasa cu U Cluj

Derby-ul Rapid - Steaua s-a încheiat la egalitate, 1-1, dupa un meci plin de incidente. Herea a deschis scorul în minutul 9, iar Bourceanu si-a salvat echipa de la înfrangere cu 8 minute înainte de final.

Motivati de atmosfera superba din tribune, giulestenii au avut un start perfect. Herea l-a executat pe Tatarusanu dintr-o lovitura libera de la marginea careului de 16 metri si Giulestiul a luat foc. Nervosi, stelistii erau gata sa dea replica. Reghecampf l-a schimbat pe aerianul Georgievski si a întarit atacul cu Tatu. Dar pana la pauza doar Rusescu, care a ratat reluarea la centrarea lui Latovlevici, si Tatu, "cap" peste din 6 metri, au fost sansele de gol irosite de ros-albastri. Stelistii au avut mari dificultati în a gasi spatii catre poarta lui Pecanha. Asezati foarte bine de Rada, giulestenii au încercat sa loveasca pe contraatac.

Reghe a fortat cu Iancu, dupa ce la pauza îl scosese pe Tanase. Fara un varf autentic, liderul s-a multumit sa scoata mingea în lateral si sa centreze, mingi-prada pentru Pecanha, sau centralii Abrudan si Oros. Ca si în tur, Bourceanu si-a salvat echipa. Sutul sau de la 25 de metri, deviat de Abrudan, a intrat în plasa, 1-1.
Au urmat mai multe incidente, în urma carora jucatorii oaspeti au intrat la vestiare si meciul a fost întrerupt 10 minute. La reluare, mai bine pregatiti fizic, stelistii au presat, dar n-au reusit sa schimbe tabela, desi Iancu a fost foarte aproape, bara în prelungiri.

In aceeasi etapa, Petrolul s-a distrat cu Bistrita, scor 4-0 si a urcat pe locul secund in clasamentul Ligii I. Sauvadet, Bokila, Morar si Mojica au fost autorii golurilor care i-au dus pe ploiesteni pe locul secund în Liga 1, cu 48 de puncte. Contra ultimei clasate, "lupii" lui Contra n-au avut probleme. Geraldo si Cristescu au ratat deschiderea scorului, dar Sauvadet i-a rasplatit pe suporteri pentru spectacol printr-un gol superb (23). Oaspetii rezistau cu greu si încercarile palide de contraatac l-au facut remarcat doar pe Antonache, atacant care l-a ametit de cateva ori pe Manasse. Pana la pauza, Bokila i-a facut pe stelisti sa suspine ducand scorul la 2-0 printr-un sut superb în vinclu. Ploiestenii au continuat sa atace si au mai produs o bijuterie. Nou intratul Vlad Morar a tintit vinclul portii lui Dolha si a facut 3-0. Mojica a stabilit scorul final din penalty si "lupii" s-au instalat pe locul 2.

In schimb, Dinamo a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputata pe Arena Nationala în compania celor de la Universitatea Cluj. Plecata ca favorita certa, Dinamo nu a reusit sa se impuna în fata celor de la Universitatea Cluj, remizand, scor 1-1. A fost primul meci în care "cainii" s-au bazat doar pe jucatori români. Tony a deschis scorul in 74, dar dupa doar 7 minute, Musat a egalat cu un sut norocos din lovitura libera.

Meciuri interesante in aceasta runda si in subsolul clasamentului. Otelul a castigat pe teren propriu cu CS Severin, scor 2-0. Galatenii n-au dat deloc impresia ca se pot încurca în fata celor de la Severin. Doar Fl. Costea i-a speriat cu bara din minutul 23, dar apoi a început asediul la poarta lui Panagopoulos. Paraschiv si Stromajer n-au reusit sa transforme loviturile libere si pauza de un minut facuta din cauza ploii torentiale le-a adus gazdelor luciditatea. Stromajer a pus latul în fata portii la centrarea lui Iorga si a deschis scorul. Partea a doua a fost dominata clar de jucatorii lui Grigoras. Înfipt în apararea severinenilor, Astafei l-a executat pe Panagopoulos cu un sut puternic la coltul lung, 2-0.

Chiar daca pozitiile din clasament nu anuntau acest lucru, partida de la Piatra Neamt dintre Ceahlaul si Concordia Chiajna a fost una foarte spectaculoasa. Nemtenii au reusit sa se impuna fara prea multe batai de cap, scor 3-0. Cu aceasta victorie, Ceahlaul trece peste Concordia Chiajna în clasament, avînd 27 de puncte, cu doua mai multe decat ilfovenii lui Ilie Stan. Golurile gazdelor au fost marcate de Golubovici, Monroy si Rusu, primul si ultimul cu doua lovituri de cap excelent plasate.

Etapa 26

Gaz Metan Medias - Astra Giurgiu 2-1
Au marcat: Eric '11, Roman '45+1 / Budescu '90+3
CFR Cluj - Pandurii Târgu Jiu 2-3
Au marcat: Rada '55, Bjelanovici '90+4 / Ibeh '7, Matulevicius '67, Voiculet '71
Otelul Galati - CS Turnu Severin 2-0
Au marcat: Stromajer '45, Astafei '55
Ceahlaul Piatra Neamt - Concordia Chiajna 3-0
Au marcat: Golubovici '2, Monroy '31, Rusu '47
Petrolul Ploiesti - Gloria Bistrita 4-0
Au marcat: Sauvadet '23, Bokila '34, Morar '60, Mojica '71 (penalti).
Dinamo Bucuresti - Universitatea Cluj 1-1
Au marcat: Musat '81 / Tony '74