Steaua e deja campioana? Vasluiul si Astra au clacat in Liga I

5 Martie 2013
563 Vizualizari | 0 Comentarii
• FC Vaslui si Astra Giurgiu au pierdut deja contactul cu liderul Steaua Bucuresti, care s-a desprins la 12 puncte in fruntea clasamentului • Pandurii a invins Vasluiul, cu 2-1, in timp ce Astra nu a scos decat o remiza alba, la ultima clasata, CS Severin

Steaua pare sa se fi desprins in castigatoarea acestei editii in Liga I de fotbal. Principalele urmaritoare ale trupei lui Reghecampf, Astra Giurgiu si FC Vaslui au pierdut puncte importante in etapa 21 din Liga I.

Dupa ultimele partide din aceasta runda, stelistii au ajuns la 12 puncte fata de urmaritoare. Pandurii Targu Jiu a învins FC Vaslui, scor 2-1 si se mentine pe pozitia a 3-a a Ligii 1. Matulevicius a fost eroul gorjenilor, reusind o dubla. Pentru oaspeti a marcat Jumisse. Pandurii au continuat jocul bazat pe posesie de pe vremea lui Grigoras si dupa primele 45 de minute, vasluienii au scapat cu greu fara gol primit. Cerniauskas a facut minuni în doua randuri, în decurs de doua minute, demonstrand ca are reflexe excelente.
Gazdele au continuat forcingul si în partea secunda. Si a venit deschiderea scorului. Ungurusan a centrat la prima bara, iar Matulevicius a castigat duelul aerian si a trimis cu capul în plasa, 1-0. Doar 5 minute tabela a ramas neschimbata. Jumisse a prins un sut puternic de la marginea careului de 16 metri si Vasluiul egala.

Moldovenii au echilibrat jocul si au preferat sa traga de timp, dar Cerniauskas i-a dat planurile peste cap lui Hizo. Portarul a primit o pasa si a degajat direct în Matulevicius, iar mingea a intrat în plasa. Atacantul gorjean reusea "dubla". Cu aceasta victorie, Pandurii acumuleaza 41 de puncte si continua cursa de urmarire a Astrei, dar si a Stelei. Ocaziile ratate de moldoveni l-au enervat teribil pe Viorel Hizo. "Nu reusim sa înscriem din faze incredibile. A fost o greseala inadmisibila a noastra, sa sutezi în adversar si sa fie gol. Nu stiu ce trebuie sa mai faci în aceste conditii. Buhaescu a avut doua ratari rarisime, Antal da cu umarul în loc sa loveasca cu capul... Degeaba ne facem ocazii, ne îndepartam de ceea ce ar trebui sa fie Vaslui", a spus Hizo la Dolce Sport. De partea cealalta, Cristi Pustai era fericit ca Pandurii au castigat în fata Vasluiului, scor 2-1, si a luat o optiune serioasa pentru ocuparea unui loc pe podium la finalul sezonului. "Vaslui e o echipa buna, a evoluat în cupele europene. S-a vazut presiunea acestui meci, dar ne-am dus la 5 puncte de Vaslui. Lupta pentru locurile de cupe europene nu e încheiata. Am avut si noroc, mai ales la golul doi al lui Matulevicius. Dar am reusit si un joc bun", a declarat Pustai la Dolce Sport.

In ultimul meci al etapei, Astra a remizat la CS Severin, scor 0-0. Cu o echipa mult schimbata fata de turul campionatului, CS Severin a reusit al doilea punct din acest an, dupa remiza de la Chiajna. Acum a remizat pe teren propriu cu Astra. Ploiestenii erau singurii care sa mai poata sa puna probleme Stelei în acest campionat, însa dupa acest egal (0-0), distanta pana la echipa lui Reghecampf este de 12 puncte. Severinenii au fost mai prezenti în joc pe parcursul celor doua reprize, însa ocaziile importante au apartinut celor de la Astra. Chiar si asa, a fost o diferenta uriasa fata de meciul din Cupa României, atunci cînd ploiestenii îi spulberau pe cei de la CS Severin, scor 5-1.

In fine, tot ieri, dupa înfrangerea din Stefan cel Mare cu Dinamo, scor 1-2, FC Brasov s-a razbunat si a învins pentru prima data în Liga 1 Concordia Chiajna, scor 3-2. Ilfovenii au deschis scorul în minutul 48 prin Belu, însa de atunci nu au mai contat în atac. Brasovenii si-au revenit si au înscris de 3 ori prin Buga, care a jucat astazi meciul 300 în Liga 1. Celelalte doua reusite au fost înscrise de Oltean si Batin. Ultimul gol al meciului a fost marcat în prelungiri de Popovici. Cu aceasta victorie, FC Brasov a depasit Rapid si a trecut pe locul 8. Concordia ramane pe 10 cu 25 de puncte.