Steaua, eliminata din Europa League, dupa un meci cu greseli de arbitraj

12 Decembrie 2014
339 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua a ratat calificarea in primavara Europa League dupa ce a fost invinsa pe teren propriu, scor 0-2, de Dinamo Kiev, in ultimul meci din grupa J a Europa League. Steaua a primit un gol din ofsaid si a avut un penalti neacordat.

Victoria era singura varianta a stelistilor pentru a mai putea spera la primavara europeana, astfel ca formatia pregatita de Costel Galca a inceput in forta confruntarea disputata in fata unor tribune aproape goale pe National Arena.

Dupa doar cinci minute, ros-albastrii au ratat prima mare sansa de gol, la un corner batut excelent de Sanmartean, pe care Szukala l-a reluat putin alaturi cu o lovitura de cap.

Ucrainenii au raspuns in minutul 11 cu o ocazie mare a lui Kravets, in timp ce la faza urmatoare Chipciu a sutat slab dintr-o pozitie foarte buna.

Au urmat cateva minute mai bune pentru Dinamo Kiev, in care ucrainenii au facut legea la mijlocul terenului, dar Steaua si-a revenit pe finalul primei reprize.

Sanmartean a ratat o sansa importanta in minutul 45, cand sutul sau din centrul careului a fost boxat cu greu de portar. S-a intrat astfel la pauza cu un 0-0 ce o mentinea pe Steaua in cartile calificarii.

In partea secunda, Steaua a avut de suferit si din cauza greselilor de arbitraj facute de brigada din Anglia.

In minutul 55, campioana Romaniei a avut un penalti neacordat dupa un hent in careu, dar stelistii au suferit si din cauza propriilor erori.

La scurt timp dupa ce Rio Ave a deschis scorul cu Aalborg, Tanase a avut o minge perfecat pentru gol in minutul 59, insa Chipciu s-a bagat peste el si a sutat pe langa poarta.

Stelistii au cazut psihic dupa aceasta ratare, iar Dinamo Kiev a reusit sa deschida scorul in minutul 71 prin Yarmolenko, plecat dintr-o pozitie nesemnalizata de ofsaid.

Golul primit i-a incetosat definitiv pe stelisti, care s-au incurcat in greseli lamentabile si faze comice pana la finalul meciului. Printre protagonisti s-a aflat si Arlauskis, care la ultima faza a meciului a iesit hazardat la 40 de metri si a fost driblat de Lens, care a marcat fara emotii.

Steaua a terminat astfel grupa J pe locul 3, cu 7 puncte, si este eliminata din Europa League.