Steaua, umilita acasa de Rosenborg, in Liga Europa. Calificarea in grupe este compromisa

21 August 2015
368 Vizualizari | 0 Comentarii
steaua
STEAUA ROSENBORG 0-3. Steaua a pierdut la scor prima mansa din play-off-ul Ligii Europa, iar aventura sa europeana pare sa se incheie prematur anul acesta, saptamana viitoare, in Norvegia.

Steaua Bucuresti, campioana Romaniei, a fost surclasata cu scorul de 3-0 (0-0) de echipa norvegiana Rosenborg Trondheim, intr-o partida contand pentru prima mansa a play-off-ului competitiei Europa League la fotbal, disputata joi seara pe Arena Nationala din Capitala, in fata a aproximativ 20.000 de spectatori.

Steaua a bifat joi seara al saptelea meci consecutiv fara victorie, jucat acasa. Practic, cu Mirel Radoi antrenor ros-albastrii n-au fost in stare sa castige niciun meci dintre cele considerate pe propriul teren.

Cu Rosenborg, joi, Steaua a trait insa un cosmar. Pentru Mirel Radoi a fost de-a dreptul crunt, fiindca la zece ani dupa ce marca un autogol in partida cu norvegienii si compromitea sansele ros-albastrilor de a merge in grupele Ligii Campionilor, tot Rosenborg a fost cea care i-a provocat o umilinta maxima antrenorului Radoi.

Rosenborg s-a impus gratie golurilor marcate in repriza secunda de Tobias Mikkelsen (min.61), Andre Helland (min.67) si.Mike Jensen (min.90+3).

Steaua a jucat bine in prima repriza, combinatiile in viteza si presingul ros-albastrilor punand in dificultate apararea oaspetilor. Cele mai importante ocazii le-au apartinanut lui Chipciu (min.2), Filip (min.24), Tade (min.29), Muniru (min.31) si Hamroun (min.43).

Oaspetii, liderii autoritari ai campionatului Norvegiei, au ripostat la randul lor prin Helland (min.7 si 13), Sederlund (min.15) si Mikkelsen (min.33 si 44), dar tabela a ramas nemodificata pana la finalul primului mitan.

Accidentat la coapsa stanga in finalul primei reprize, algerianul Hamroun nu a mai putut continua jocul, fiind inlocuit la pauza cu Nicolae Stanciu.

Steaua a continuat sa atace si in debutul reprizei a doua, insa cei care au marcat au fost oaspetii, care au punctat de doua ori in decurs de sase minute, prin Mikkelsen (min.61) si Helland (min.67), profitand de nesincronizarile aparatorilor stelisti. De mentionat, insa, ca la cel de-al doilea gol al norvegienilor, Halland a plecat dintr-o pozitie evidenta de ofsaid, nesemnalizata de arbitrul asistent.

Rosenborg a inscris pentru a treia oara in prelungirile partidei, prin capitanul Mike Jensen (min.90+3), care a stabilit rezultatul final: 0-3.