Sunt cei mai buni! Steaua este CAMPIOANA ROMANIEI

9 Mai 2014
668 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua s-a impus la U Cluj, scor 1-0, in ultimul joc al etapei 31 din Liga I si a castigat matematic al doilea titlu consecutiv în Romania • In Liga I, lupta este mult mai incinsa pentru evitarea retrogradarii • Otelul si FC Brasov au castigat in aceasta runda, in timp ce Viitorul a smuls o remiza la Pandurii Targu Jiu

Este OFICIAL! Steaua este noua campioana a Ligii I de fotbal. Echipa lui Laurentiu Reghecampf s-a impus la U Cluj, scor 1-0, si a castigat matematic al doilea titlu consecutiv în Liga I.

Andrei Prepelita a marcat golul victoriei în prelungirile primei reprize. O faza fixa a facut diferenta în prima repriza. Dupa o ratare imensa a lui Chipciu, singur cu Veselovsky, Prepelita a reusit sa puncteze cu capul, la cornerul executat perfect de Sînmartean. Stelistii au controlat fara probleme si partea secunda. Nou-intratul Borza a avut o buna oportunitate, singur cu Tatarusanu. Cu cateva minute înainte, Latovlevici a facut acelasi lucru la poarta cealalta. Finalul a fost presarat cu ocazii de ambele parti, dar scorul a ramas 0-1. "Ros-albastrii" sarbatoresc al 25-lea triumf în campionatul intern, record absolut în Liga I. Este pentru a treia oara dupa Revolutie cand Steaua castiga cel putin doua titluri consecutive, singura echipa care a reusit acest lucru din 1989 si pana astazi.

In Liga I lupta este mult mai incinsa pentru evitarea retrogradarii. Otelul a învins-o aseara pe ACS Poli într-un adevarat derby al salvarii de la retrogradare, scor 1-0. Florin Lovin a marcat singurul gol al meciului în minutul 62, dupa o lovitura libera. Otelul este în continuare într-o situatie dificila, dar dupa succesul de ieri a egalat-o pe ACS Poli în clasament, ambele cu 34 de puncte. Tot acelasi numar de puncte îl are si Viitorul, dupa 1-1 cu Pandurii.

Si FC Brasov a facut ieri un nou pas important spre salvarea de la retrogradare, dupa ce s-a impus în derby-ul local cu Corona, scor 1-0. Singurul gol a fost marcat de Bruno Madeira în prima repriza. Oaspetii sunt deja retrogradati în liga secunda si au sanse minime sa mai obtina puncte în ultimele etape ale sezonului. FC Brasov a castigat ieri al 6-lea meci din ultimele 9 si a ajuns la 36 de puncte în acest moment, cu 3 etape înainte de finalul sezonului. Bruno Madeira a marcat cu un gol superb în prima repriza.

In fine, intr-un alt joc de ieri, Pandurii au remizat cu Viitorul pe teren propriu, scor 1-1. Echipa lui Petre Grigoras a deschis scorul prin Alex, iar Florin Tanase a adus un punct important pentru pustii lui Hagi. Gorjenii au ratat prin Nistor si Mamele, dar oaspetii au replicat taios. R. Marin a nimerit bara dupa o actiune foarte buna a echipei sale. Pandurii si-a mai cizelat jocul si s-a apropiat mai mult de poarta lui Balauru. Dupa o ocazie irosita de Axente, echipa lui Grigoras a reusit sa deschida scorul prin Alex. Dar avantajul gazdelor a fost anulat de golul lui Florin Tanase, cu o lovitura de cap. Viitorul acumuleaza 34 de puncte si se distanteaza la doua puncte de Sageata.