Surpriza de proportii la Jocurile Olimpice: Djokovici, eliminat in primul tur - sarbul a plans minute in sir

Novak Djokovici
Una dintre cele mai mari surprize din istoria Jocurile Olimpice il are in prim plan pe sarbul Novak Djokovici.

Jucatorul care a dominat autoritar ultimii ani in tenisul masculin a fost eliminat inca din primul tur de un adversar clasat pe locul 141 mondial.

a parasit Jocurile Olimpice dupa ce a fost invins in doua seturi de argentinianul Juan-Martin Del Potro, scor 7-6 (4), 7-6 (2).

Confruntarea a durat doua ore si jumatate.

Djokovici a fost pur si simplu daramat de acest esec si a plans minute in sir dupa terminarea partidei.

Del Potro a avut grave probleme cu accidentarile in ultima perioada si nimeni nu anticipa un asemenea succes in fata lui Djokovici.

Argentinianul l-a invins pe Djokovici la Olimpiada si in urma cu patru ani, in meciul pentru medalia de bronz, dar atunci se afla in cea mai buna forma a carierei.

Djokovici ramane astfel doar cu medalia de bronz castigata la Jocurile Olimpice de la Beijing, in 2008.