Taifun romanesc! Simona Halep si-a demolat prima adversara la Roland Garros

28 Mai 2014
850 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep
• Aflata pentru prima oara în cariera în careul de asi al favoritelor într-un turneu de Grand Slam, Simona s-a simtit foarte bine pe teren în meciul cu Alysa Kleybanova, pe care a invins-o cu 6-0, 6-2 • In plus, Na Li a fost eliminata surprinzator si Simona are drum liber spre marea finala

Simona Halep a avut un debut entuziasmant în cadrul competitiei de la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului. Aflata pentru prima oara în cariera în careul de asi al favoritelor într-un turneu de Grand Slam, Simona s-a simtit foarte bine pe teren în meciul cu Alysa Kleybanova.

Dupa un prim game dificil, încheiat cu un break al Simonei la avantaje, meciul a curs lin în favoarea sportivei noastre. Ea si-a adjudecat primul set dupa 26 de minute, fara sa cedeze vreun game, dominându-si rivala de pe fundul terenului. În incapacitate de a se mentine în raliurile lungi, Kleybanova a comis o multime de greseli nefortate.

Setul doi a fost la fel de clar în favoarea lui Halep, care dupa 48 de minute conducea cu 6-0 si 5-0. O tresarire de orgoliu din partea adversarei a oprit-o pe Simona din drumul catre o victorie fara vreun game cedat. Kleybanova si-a adjudecat doua jocuri, însa Simona nu i-a permis mai mult si s-a impus cu 6-0, 6-2, chiar înaintea terminarii primei ore de joc.

Halep a avut un procentaj de doar 50% pe primul serviciu, însa si-a câstigat 83% dintre mingi atunci când s-a putut baza pe acest procedeu. De cealalta parte, Kleybanova a avut mult de suferit pe serviciul doi, pe care a acumulat doar 4 puncte pe întreaga durata a partidei. A fost cel de-al treilea succes repurtat de Halep în fata rusoaicei: ea trecuse la Australian Open în 2011, cu 6-4, 7-6, iar apoi în sferturile de finala ale turneului de la Moscova din 2013, cu 6-1, 6-1. Simona va juca în partida urmatoare cu britanica Heather Watson, care a învins-o în runda inaugurala pe Barbora Zahlavova Strycova, cu 6-3, 6-4. Pentru accesul în turul secund de la Paris, Halep si-a asigurat un cec de 42.000 de euro si 100 de puncte în clasamentul WTA.

Surprizele se tin lant în primul tur de la Roland Garros. Dupa ce câstigatorul de la Australian Open, Stanislas Wawrinka, a fost eliminat înca din runda inaugurala la Paris, aceeasi soarta a avut-o si învingatoarea din competitia feminina de la Antipozi.

Într-un meci disputat pe arena Suzanne Lenglen, chinezoaica Na Li a fost învinsa marti de Kristina Mladenovic (Franta), ocupanta locului 103 WTA. Cu toate ca nu a avut rezultate extraordinare în acest sezon pe zgura, cu doua sferturi de finala la Madrid si Roma, nimic nu prevestea aceasta eliminare timpurie a fostei câstigatoare de la Paris, din 2011.

Mladenovic s-a impus cu 7-5, 3-6, 6-1, dupa doua ore si 4 minute de joc, si s-a calificat abia a doua oara în cariera în turul secund de la Roland Garros.
Din pacate, nu de aceeasi soarta favorabila a avut parte si meciul dintre Alexandra Cadantu si Kiki Bertens. Compatrioata noastra a cedat în fata olandezei cu 6-7, 1-6 si a ratat calificarea în turul doi. În continuarea zilei, Sorana Cîrstea a reusit sa se califice în turul secund, dupa victoria obtinuta în trei seturi în fata canadiencei Aleksandra Wozniak.

Reprezentanta noastra a avut puterea sa revina dupa cedarea primului set, cu 6-7, si si le-a adjudecat pe urmatoarele doua. Prin victoria cu 6-7, 7-5, 6-2, Sorana si-a asigurat prezenta în runda urmatoare, unde va juca împotriva Telianei Pereira din Brazilia. Accesul în turul 2 este premiat cu 42.000 de euro la Roland Garros si 100 de puncte WTA, în timp ce jucatoarele eliminate din primul meci primesc 24.000 de euro.

Simona Halep - Alisa Kleybanova (Rusia) 6-0, 6-2
Sorana Cîrstea - Alexandra Wozniak (Canada) 6-7, 7-5, 6-2
Alexandra Cadantu - Kiki Bertens (Olanda) 6-7, 1-6