THRILLER! Brazilia a scapat cu viata la ruleta chiliana

30 Iunie 2014
596 Vizualizari | 0 Comentarii
brazilia chile
• Brazilia s-a calificat in sferturile Campionatului Mondial dupa un meci superb si dramatic cu nationala statului Chile • In sferturi, brazilienii vor da piept cu marea revelatie a turneului final - Columbia

Prima partida din optimile de finala ale CM 2014 a fost si cea mai spectaculoasa de pana acum de la competitia din Brazilia. A fost nevoie de loviturile de departajare pentru a se decide prima sfertfinalista de la CM 2014, care este chiar tara gazda.

Brazilienii au trecut cu mari emotii de faza optimilor de finala, în fata unei echipe chiliene care a demonstrat ca n-a trecut întâmplator de faza grupelor si care a tinut, în multe momente, reprezentativa Braziliei la respect. Pana la urma, Brazilia a invins Chile cu scorul de 4-3 (dupa executarea loviturilor de departajare, 1-1 la finalul timpului regulamentar).

Prima ocazie a întâlnirii a fost semnata de Marcelo (6), dar sutul sau s-a dus putin alaturi de poarta. Neymar a beneficiat apoi de o lovitura libera din pozitie favorabila, dar a executat-o modest (15). Portarul Bravo a iesit la rampa în minutul 17, când a boxat în corner lovitura libera batuta de Hulk, dar nu a mai putut interveni la faza urmatoare, centrarea lui Neymar fiind deviata de Thiago Silva la coltul lung, de unde David Luiz a finalizat: 1-0. Selecao a avut un contraatac excelent în minutul 26, iar Neymar putea semna desprinderea, dar, epuizat de cursa rapida, a tras slab. Egalarea a venit surprinzator, în minutul 32, chilienii speculând o eroare în defensiva braziliana: Hulk a trimis gresit dupa un aut, mingea a ajuns în careu, iar Alexis Sanchez a marcat la coltul lung, pe sub Julio Cesar.

În repriza secunda, Fernandinho a tras de la distanta, dar pe lânga poarta. Apoi, Hulk a avut un gol anulat pentru hent (55). Chilienii au avut momente mai bune de joc si au trecut foarte aproape de gol, dar Julio Cesar a acordat corner la sutul lui Aranguiz (64). Dupa o perioada buna a chilienilor, Brazilia a încercat sa revina în joc si Jo a avut o mare sansa de gol, dar a ratat reluarea din sase metri (75). Ultimele minute ale timpului regulamentar au fost cu emotii pentru gazde, care au rezistat la ofensiva formatiei chiliene. Brazilia a avut o posesie mai buna în prelungiri si oportunitatile au aparut din nou la poarta lui Bravo, dar Jo (100) a fost blocat în careu, dupa pasa Marcelo, iar Oscar a trimis lovitura de cap slaba (102). O ocazie mai buna a avut Hulk (103), al carui sut a fost respins cu dificultate de Bravo. ”La Roja” a rezistat fara probleme la asediul brazilian din ultima parte a prelungirilor si Pinilla a avut ocazia sa întristeze Brazilia, în minutul 120, dar a luat la tinta bara transversala.

Dramatismul s-a perpetuat si la loviturile de departajare, unde Brazilia a condus cu 2-0, dar a fost egalata, smulgând în cele din urma victoria cu 3-2, dupa penalty-ul ratat de Jara. În sferturile de finala, Brazilia va întâlni alta formatie sud-americana, Columbia.