Thriller cu patru goluri la Paris! PSG a smuls o remiza Barcelonei

3 Aprilie 2013
545 Vizualizari | 0 Comentarii
PSG si FC Barcelona au remizat pe Parc des Princes în fata a aproximativ 50.000 de oameni, scor 2-2, iar echipa calificata se va decide la returul din Spania. Dupa ce a reusit sa elimine Valencia (3-2), francezii au dat tot peste un adversar din Spania, însa de aceasta data echipa pe care au întalnit-o a fost mult mai puternica, FC Barcelona. Cei de la PSG, cu Ibrahimovici pe teren au început foarte bine partida, avand cateva ocazii bune, însa Barcelona a echilibrat jocul si chiar a reusit deschiderea scorului în minutul 38 prin Messi. În cea de-a doua repriza Barcelona a dominat autoritar partida, însa de aceasta data a venit randul francezilor sa înscrie, Ibrahimovici marcand dintr-un ofsaid evident cu 10 minute înainte de final. Cu cateva minute înainte de final, Alexis a obtinut un penalty pe care Xavi l-a transformat în siguranta, însa nu acesta avea sa fie scorul final. Cand putini mai credeau ca se poate întampla ceva, Ibrahimovici a pasat la Matuidi, iar acesta a sutat nu foarte puternic, însa Valdes a fost pacalit si a scapat mingea în poarta, lasandu-i pe francezi sa mai creada în calificare.
Tot aseara, Bayern a castigat partida tur cu Juventus, scor 2-0, si este foarte aproape de o calificare în semifinalele Ligii Campionilor. Derby-ul sferturilor a început cum nu se poate mai bine pentru nemti, reusind sa deschida scorul în secunda 25, dupa un sut putin deviat al lui Alaba, Buffon plonjand tarziu. Prima repriza a continuat cu ocazii mari la poarta lui Juventus, Robben în doua randuri si Ribery fiind cei mai periculosi. Dupa pauza, tot nemtii au fost mai periculosi, iar Juventus a parut incapabila sa se apropie de poarta gazdelor. De altfel, primul sut al torinezilor pe poarta lui Neuer a venit în minutul 70, Vidal fiind blocat de portarul lui Bayern. Pana atunci, bavarezii au majorat diferenta prin Muller dupa o pasa a lui Mandzukic. Juventus a reclamat un ofsaid, dar arbitrul a lasat jocul sa continue. Pe final, Bayern a redus motoarele, dar Juventus nu a putut sa se apropie de poarta lui Neuer.

In aceasta seara, se vor disputa si celelalte doua partide din mansa tur a sferturilor de finala: Galatasaray Istanbul – Real Madrid si FC Malaga – Borusia Dortmund. Meciurile retur se vor disputa saptamana viitoare.