Thriller la Ploiesti! Petrolul se califica dramatic in semifinalele Cupei

5 Decembrie 2013
1651 Vizualizari | 0 Comentarii
• Petrolul Ploiesti a eliminat-o pe FC Vaslui din sferturile Cupei Romaniei la fotbal, dupa un meci nebun • In careul de asi al competitiei s-au mai calificat Astra Giurgiu si Dinamo Bucuresti • Astazi se disputa ultimul joc din sferturi, Steaua – Otelul Galati

Petrolul Ploiesti este una dintre cele ai frumoase echipe din Liga I. Formatia lui Cosmin Contra a eliminat-o pe FC Vaslui, cu scorul de 4-2 (dupa prelungiri) din sferturile de finala ale Cupei Romaniei.

Galeria Petrolului a protestat fata de actiunea in forta a Jandarmeriei Bucuresti inaintea derbiului cu Steaua, absentand din peluza in primele zece minute ale disputei, din vizor nescapand si ceea ce se intampla la Pungesti, in conditiile in care cei 10.000 de oameni prezenti in tribunele stadionului au intonat imnul Romaniei, "Desteapta-te, romane!". In teren, "lupii" au debutat cu un sut la firul ierbii spre poarta lui Cerniauskas, care a retinut de langa bara. La mijlocul reprizei, Mike Temwanjera a aparut in mod surprinzator in careul Petrolului, dribland ca niciodata, dupa care a intors la Sanmartean, autorul unei centrari perfecte, transformata in gol de catre polonezul Piotr Celeban, care a reluat imparabil, cu capul, sub transversala. Spre finalul primului mitan, Walter Fernandez a profitat de respingerea in fata a lui Cerniauskas la sutul din apropiere al tunisianului Younes Hamza, 1-1. Teixeira isi putea aduce echipa in avantaj, in minutul 63, putin lipsind ca executia la semiinaltime a lusitanului sa nu prinda cadrul portii aparate de Cerniauskas, care plonjase de dragul fotoreporterilor prezenti la meci. Cu douazeci de minute inainte de final, Celeban a aparut din nou la finalizare, de aceasta data cu un "lat" simplu, pe coltul scurt, din apropiere. Lucian Sanmartean, coautor. Petrolul a impins jocul in jumatatea adversa, moment in care Teixeira si Camara au reluat identic cu capul, milimetric pe langa stalpul portii lui Cerniauskas (85' si 86'). Rasplata avea sa vina in prelungiri, cu Mircea Bornescu urcat in careul moldovenilor, atunci cand Hoban, declarat mijlocasul anului la Gala Fotbalului Romanesc, a gasit drumul spre gol, provocand delir in tribune. Baietii pregatiti de "Ciobi" au cazut fizic in prelungiri. Finalul a fost unul asteptat. De noua minute au avut nevoie ploiestenii pentru a intra in avantaj pe tabela pentru prima data in meci, dupa golul inscris de Geraldo. Cinci minute mai tarziu, Petrolul a incheiat socotelile in stil de mare campioana, printr-un eurogol al brazilianului Romario Pires.

Tot aseara, Dinamo s-a alaturat celor de la Astra si Petrolul în semifinalele Cupei României. "Cainii" au reusit sa o învinga pe Pandurii, scor 1-0. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 58 de Dragos Grigore. Fundasul golgheter al lui Dinamo a înscris dintr-un penalty acordat în urma unui hent al lui Mamele. "Cainii" au jucat excelent în prima repriza, cand Tucudean si Matei au ratat cateva ocazii mari, însa dupa înscrierea golului elevii lui Flavius Stoican nu au mai contat în ofensiva, asteptand doar posibilitatea de a iesi pe contraatac. Marti, s-a calificat in semifinale si Astra Giurgiu, dupa o victorie lejera, scor 3-0, cu Viitorul Constanta. Astazi, de la ora 20.30 (Pro TV), este programat ultimul joc din sferturile de finala ale Cupei: Steaua – Otelul Galati.