Turneul celor Sase Natiuni: Irlanda, pas gresit cu Tara Galilor

8 Februarie 2016
455 Vizualizari | 0 Comentarii
meci
Tara Galilor confirma ca are un cuvant greu de spus in actuala editie a Turneului celor Sase Natiuni dupa ce a salvat un meci aproape pierdut, terminand la egalitate, pe terenul campioanei Irlanda, scor 16-16.

Pe Aviva Stadium
din Dublin reprezentativa "Trifoiul" a inceput in forta si a luat un avantaj substantial, 13-0, dupa primele 30 de minute, dupa doua lovituri de pedeapsa a lui Saxton si un eseu al lui Murray, transformat de acelasi Saxton.

Selectionata "Dragonului" a reactionat rapid si a redus din diferenta pana la pauza, 13-10, prin Priestland, cu o lovitura de pedeapsa si o lovitura transformata dupa eseul lui Faletau.

In repriza secunda acelasi Priestland a intors rezultatul in favoarea galezilor, 13-16, cu alte doua lovituri de pedeapsa, pentru ca Saxton sa aduca remiza pe tabela de marcaj cu o noua lovitura transformata de la o distanta de 40 de metri.

In celelate doua jocuri din prima runda Franta a invins cu 23-21 Italia, iar Anglia a castigat cu 15-9 in Scotia.