U-Banca Transilvania castiga primul meci al semifinalei Ligii Nationale de baschet masculin, dupa o partida grea cu CSM Oradea. GALERIE FOTO

U BT CSM Oradea 5

Echipa de baschet a U-Banca Transilvania Cluj a invins-o in cursul zilei de ieri pe CSM CSU Oradea cu scorul de 86-73 (14-20, 26-26, 17-21, 29-6), in cadrul unui meci disputat in Sala Horia Demian din Cluj-Napoca, contand pentru Semifinala Ligii Nationale de baschet masculin.

Oaspetii au terminat in avantaj primul sfert, scor 20-14, conducand cu zece minute inainte de final cu scorul de 67-57. ''U'' a avut un ultim sfert excelent, adjudecat cu 29-6, care i-a adus o victorie fara emotii, cu 86-73.

De la ''U'' s-au remarcat Vlad Moldoveanu, cu 16 puncte, 6 recuperari, 2 pase decisive, Aleksandar Rasic, 16 p, 3 rec, 4 pd, Ousmane Barro, 14 p, 11 rec, 2 pd, Filip Adamovic, 14 p, 5 rec, 6 pd. Maksim Pustozvonov a reusit 13 p, iar Kyndall Dykes 11 p, 6 rec, 4 pd.

MVP-ul oaspetilor a fost Martin Gilbert Zeno, cu 19 p, 4 rec, 1 pd. Andrei Mandache a contribuit cu 13 p, Sean Barnette a avut 12 p, 9 rec, iar Will Franklin a avut 11 p.

Al doilea meci al seriei se va juca tot la Cluj-Napoca, pe 4 mai. Semifinalele se joaca dupa sistemul cel mai bun din cinci meciuri.