U BT cade pe locul doi in grupele FIBA Europe Cup dupa infrangere de ieri seara, inregistrata pe teren propriu impotriva echipei Albei Fehervar GALERIE FOTO

12 Ianuarie 2017
1016 Vizualizari | 0 Comentarii
Infrangere acasa pentru U BT in cadrul FIBA Europe Cup

Echipa de baschet masculin U Banca Transilvania a pierdut in cursul serii de ieri meciul disputat acasa, in compania celor de la Alba Fehervar, scor 81-86 (21-21, 27-22, 16-20, 17-23) in cadrul celui de-al patrulea meci din faza secunda a grupelor FIBA Europe Cup.

Elevii lui Silvasan au terminat primul sfert la egalitate, 21-21, iar la pauza au reusit sa ia un avantaj de 5 puncte, 48-43. Ulterior, baschetbalistii clujeni au fost foarte aproape de a bifa a treia victorie consecutiva din aceasta faza a competitiei, cu doar trei minute inainte de final conducand cu 76-69, insa maghiarii au reusit sa revina in partea secunda a meciului, scorul final fiind de 81 la 86.

Omul meciului a fost ucraineanul Maksym Pustozvonov, cu 23 de puncte, celelalte puncte ale Universitatii fiind marcate de Aleksandar Rasic (17), Filip Adamovic (15), Kyndall Dykes (13), Ousmane Barro (8) si George Toth (5).

Pentru Alba Fehervar au inscris Peter Lorant (19), Justin Edwards (16), Brandon Taylor (13), James Farr (12), Winston Shepard (9), Luka Markovic (8), Bradford Burgess (5) si Akos Keller (4).

"E o infrangere foarte dureroasa pentru noi, ne doream foarte mult sa invingem, ca sa avem sanse mai mari de calificare mai departe. Avem in continuare sanse teoretice, nu vom ceda nicio clipa, trebuie sa castigam in Franta si in Cehia si ne vom lupta pentru asta. Imi pare rau ca am pierdut in fata propriilor suporteri... Am jucat bine, am avut o perioada buna invsfertul al patrulea care ne-a facut sa avem sapte puncte avantaj cu 3-4 minute inainte de final. Dar am facut niste greseli, ne-am grabit la cateva aruncari, lucru care a dat aripi echipei din Ungaria si au venit peste noi. Știam ca sunt o formatie foarte puternica din punctul de vedere al tranzitiei si al recuperarilor ofensive si chiar am avut probleme in meciul de azi la aceste aspecte", a declarat Mihai Silvasan, antrenorul echipei U BT, la finalul partidei.

Cu aceasta infrangere, baschetbalistii clujeni ocupa locul trei in grupa, maghiarii de la Alba Fehervar urcand pe prima pozitie.