U-BT castiga Cupa Romaniei la baschet masculin in fata celor de la pe BC Targu Mures, scor 79 la 78, dupa un meci cu final dramatic FOTO/VIDEO

18 Februarie 2017
1038 Vizualizari | 0 Comentarii
U Bt castiga Cupa Romaniei la baschet masculin

Echipa U-BT Cluj-Napoca a castigat Cupa Romaniei la baschet masculin, vineri seara, in Sala Sporturilor ''Transilvania'' din Sibiu, dupa ce a invins-o, intr-un final dramatic, pe BC Mures Targu Mures, cu scorul de 79-78 (17-19, 28-22, 12-20, 22-17), in ultimul act.

''U'' castiga pentru al doilea an consecutiv trofeul, Aleksandar Rasic marcand cosul victoriei cu 9 secunde inainte de final, dupa care muresenii au ratat ultima aruncare a meciului prin Borsa.

Primul sfert al meciului a fost unul cu rasturnari de scor, dar muresenii l-au terminat in avantaj, 19-17. Clujenii au intors scorul si au ajuns la un avans de sase puncte, 31-25, iar la jumatatea meciului conducea cu 45-41. Scorul a continuat sa fie destul de strans, iar vicecampioana a reusit sa intoarca scorul, 55-51, iar cu zece minute inainte de final avea 61-57. BC Mures a avut 66-59 (min. 32), dar nu a marcat deloc timp de aproape cinci minute, iar ''U'' a reusit 13 puncte, conducand cu 72-66. Muresenii au avut o noua revenire, 76-72 (zece puncte la rand), insa Rasic a fost omul ultimului minut, cu un cos de trei puncte si unul de doua (cel castigator), iar ''U'' a obtinut trofeul, arata agerpres.ro

Aleksandar Rasic a fost MVP-ul clujenilor, cu 21 puncte, 2 recuperari, 3 pase decisive. Antrenorul Mihai Silvasan i-a mai folosit pe Kyndall Dykes 11 p, 1 rec, 1 pd, Vlad Moldoveanu 16 p, 14 rec, 4 pd, Roland Torok 4 p, 5 rec, Filip Adamovic 8 p, 1 rec, 8 pd, Ousmane Barro 6 p, 3 rec, Tudor Gheorghe, Theodor Jucan, Nandor Kuti 6 p, 2 rec, Vaidas Kariniauskas 7 p, 3 rec.

Pentru BC Mures, formatie pregatita de Barnabas Szaszgaspar, au jucat: Goran Martinic 11 p, 3 rec, 8 pd, Ioan Alin Borsa 2 p, 3 rec, Laszlo Lazar 11 p, 7 rec, 3 pd, Ernests Kalve 9 p, 1 pd, Lamarcus Reed 17 p, 2 rec, 2 pd, Daniel Popescu, Radovan Markovic 1 rec, 2 pd, Cornel Cioacata, Szabolcs Santa 6 p, 2 rec, Dalibor Djapa 14 p, 3 rec, 1 pd, Andrei Stefan 8 p.