"U" joaca azi al doilea amical cu FC Ekranas

15 Februarie 2013
735 Vizualizari | 0 Comentarii
Fotbalistii Universitatii vor da in aceasta dupa-amiaza cel de-al doilea test al stagiului de pregatire de la Belek. Dupa ce miercuri au pierdut in partida contra ocupantei locului IV din Superliga Serbiei, Vojvodina Novi Sad, elevii lui Ioan Viorel Ganea vor da piept azi cu FC Ekranas, campioana Lituaniei.

Conform site-ului oficial al balticilor, partida va incepe la ora 17:15. Lotul Universitatii a ajuns in Antalya in cursul zilei de marti, iar a doua zi fotbalistii clujeni au si jucat primul lor amical din Turcia, unul stabilit in ultimul moment. Contra Vojvodinei, Ganea a inceput cu o formula de joc inedita, in care a titularizat fotbalisti nou-veniti precum Dedu sau Zainescu, iar la pauza scorul era egal, 2-2, dupa o dubla a lui Viorel Dinu, capitanul echipei in jocul de miercuri. In partea secunda, sarbii au turat motoarele si au reusit sa invinga la o diferenta de doua goluri, scor 4-2. Singurul jucator deplasat in Turcia care nu a jucat nici un minut contra sarbilor a fost portarul Cristian Hasian, intre buturi evoluand, cate o repriza, Dinu Bogdan Moldovan si Catalin Samoila. Cu exceptia partidei cu Ekranas, „studentii" vor mai juca impotriva armenilor de la Gadzasar (locul III in prima liga) si a nationalei de tineret a Uzbekistanului.

Clujenii vor reveni acasa din stagiul de la Belek pe 23 februarie, iar imediat vor intra in cantonament pentru partida cu Steaua Bucuresti, prima din mini-returul de campionat. Duelul cu Steaua, de pe Cluj Arena, e programat luni, 25 februarie, de la ora 19.30. In tur, bucurestenii au castigat la scor, 5-1. (D.S.) 7