Un jucator de legenda se retrage dupa infrangerea din Brazilia

1 Iulie 2014
682 Vizualizari | 0 Comentarii
Giorgos Karagounis
Grecia a fost eliminata de la CM 2014 de Costa Rica, dupa executarea loviturilor de departajare. Elenii nu au pierdut doar calificarea în sferturi, ci si pe cel mai important jucator al nationalei. Capitanul Giorgos Karagounis a anuntat ca se retrage de la nationala dupa ce a îmbracat tricoul Greciei de 139 de ori si a marcat 10 goluri.

"A fost ultimul meu meci pentru nationala. Ma retrag dezamagit, as fi vrut sa mai am înca o saptamâna, dar din pacate acest lucru nu mai este cu putinta", a spus Karagounis, la finlul partidei de duminica seara.

Jucatorul de 37 de ani a debutat la prima reprezentativa în 1999, a câstigat EURO 2004 si a participat la trei Campionate Europene si unul Mondial.

În meciul cu Costa Rica, Karagounis a evoluat pe toata durata celor 120 de minute, în pofida vârstei înaintate. Din pacate pentru el, efortul elenilor a fost în zadar, dupa ce Gekas a ratat de la punctul cu var, iar adversara s-a calificat în premiera în sferturile de finala la CM.

El a jucat pâna la finalul sezonului în Premier League, la Fulham, însa a fost pus pe liber de englezi dupa retrogradarea echipei în liga a doua.