Un nou miracol la Indian Wells! Simona Halep este in sferturi

12 Martie 2014
731 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep a castigat confruntarea cu Eugenie Bouchard din optimile turneului de la Indian Wells, scor 6-2, 1-6, 6-4. Jucatoarea noastra a revenit incredibil pentru a doua oara consecutiv la Indian Wells si si-a asigurat calificarea în sferturi. Halep a fost condusa cu break în setul decisiv, dar a revenit la fel ca în partida de duminica seara cu Lucie Safarova. Canadianca a ramas fara replica în prima parte a meciului cand Simona a fost aproape sa castige setul cu 6-0. Si-a pierdut serviciul la 5-0, însa nu s-a mai întamplat acelasi lucru si la 5-2 iari meciul parea ca se va încheia repede. Nu a fost asa, mai ales ca Bouchard si-a adus aminte sa joace precum la Australian Open si a castigat fara probleme setul secund, scor 6-1, profitand ca Halep nu a mai lovit lung si plat, nu a mai fost agresiva.

În decisiv s-a mers cap la cap pana la 3-3 cand a început festivalul breakurilor. Mai mult, Eugenie Bouchard, locul 19 mondial, a fost chiar aproape de o victorie extraordinara în fata româncei, însa Halep a aratat din nou de ce a castigat 7 turnee WTA în ultimele 9 luni si a facut doua breakuri consecutive de la 4-3 si serviciul pentru adversara. Desfasurarea partidei a fost identica precum cea din turul al treilea, cand a revenit tot de la 3-4 si serviciul pentru Lucie Safarova. A castigat atunci cu 6-4, la fel ca aseara. Simona Halep are acum mari sanse de a ajunge în semifinale, avand în vedere ca în sferturi o va întalni pe Cassey DellAcqua, din Australia. În eventualitatea unei semifinale la Indian Wells, Simona poate evolua cu poloneza Radwanska sau cu sarboaica Jankovici, jucatoare pe care le-a si învins în 2014.