Un roman, lider intr-un campionat puternic, dupa ce a umilit o fosta campioana a Europei

Ciprian Tatarusanu
Fiorentina este noul lider al campionatului Italiei, Serie A, dupa ce formatia antrenata de Paulo Sousa a zdrobit-o pe Inter, scor 4-1, duminica seara, chiar pe San Siro.

Cu Ciprian Tatarusanu titular in poarta oaspetilor, Fiorentina a inceput meciul fulgerator, avand 3-0 in minutul 23, dupa o dubla a lui Kalinici si un gol din penalty al lui Ilicici.

In minutul 32, fundasul Interului, Miranda, a fost eliminat, astfel ca misiunea oaspetilor a devenit si mai usoara. Capitanul Mauro Icardi a redus din diferenta pentru gazde, in minutul 60, dupa o iesire gresita a lui Tatarusanu, iar Kalinici a realizat hattrick-ul, cu un sfert de ora inainte de final.

Ambele echipe au cate 15 puncte, Fiorentina avand un golaveraj superior, astfel ca a preluat conducerea clasamentului, avand totodata cea mai buna aparare din Serie A. Pe locul 3 se afla Torino, cu 13 puncte. Singurele puncte pierdute de Fiorentina in acest campionat au fost in infrangerea din deplasare cu Torino, scor 1-3.

Ciprian Tatarusanu este portarul titular pentru meciurile din Serie A ale Fiorentinei, sezonul trecut el fiind prima alegere pentru partidele din Europa League si a doua pentru cele din campionat. In acest sezon, romanul a incasat trei goluri din meciul cu Torino si golul de duminica seara, in rest pastrand poarta intacta.