Vai de capul nostru! Romania a scapat de o umilinta cu Algeria

5 Iunie 2014
549 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania
Romania a incheiat turneul amical din Elvetia cu o infrangere, 2-1 impotriva Algeriei, intr-un joc in care africanii au aratat mai bine in multe momente, ratand alte cateva ocazii spre final. Tricolorii au avut un start mai reusit de meci, cu doua ocazii avandu-l in prim-plan pe stelistul Cristi Tanase.

In minutul 9, "Tase" a fost deschis in careul advers, insa i-a luat prea mult timp pana sa suteze, iar Cadamuro l-a blocat cu pretul unei lovituri de colt. Cinci minute mai tarziu, acelasi Tanase a reluat peste bara transversala o minge asezata de Ciprian Marica, la limita careului. La mijlocul reprizei, Algeria a deschis scorul in urma unor gafe in lant ale tricolorilor. In prima faza, Chiriches a fost ridiculizat in banda de Feghouli, care l-a intors pe toate partile pe fundasul lui Tottenham, pentru ca mai apoi Pantilimon sa greseasca decisiv in fata lui Bentaleb, autorul unui gol simplu, din apropiere. Sase minute a tinut avantajul Algeriei, Chipciu restabilind egalitatea in minutul 28. Mijlocasul Stelei a scapat de marcajul fundasilor adversi, a scapat singur cu Mbolhi, pe care l-a driblat elegant si a reluat agonizant in plasa, spre disperarea lui Cadamuro, care urmarea sa respinga. Prima parte s-a incheiat cu o noua ocazie a Romaniei, la centrarea cu exteriorul a lui Tanase, ce nu a putut fi fructificata de Alexandru Maxim. In minutul 60, Nabil Bentaleb a trecut pe langa dubla, dupa o reluare imprecisa, cu exteriorul, de pe 7 metri. Algeria a intrat din nou in avantaj, in minutul 66, la capatul unei faze in care Soudani a indeplinit o simpla formalitate din fata lui Silviu Lung jr., introdus in partea secunda, la centrarea ideala a lui Taider. Cu un sfert de ora inainte de final, Silviu Lung a intervenit incredibil in fata lui Soudani, cu piciorul, ca la handbal. Portarul Astrei a lasat bine un picior in spate si a respins excelent. Nici Slimani nu a fost mai precis la finalizare, spre final, cand a ratat din cativa metri.

Romania: Costel Pantilimon (Silviu Lung 48) - Vlad Chiriches, Valerica Gaman, Dragos Grigore, Razvan Rat - Alexandru Bourceanu, Costin Lazar (Banel Nicolita 53) - Alexandru Maxim, Alexandru Chipciu (Cosmin Matei 84), Cristi Tanase - Ciprian Marica (Raul Rusescu 77)