Victorie de senzatie pentru Olimpia Cluj in eternul derby cu ASA Targu Mures

4 Mai 2015
575 Vizualizari | 0 Comentarii
Olimpia UT Cluj-Napoca si-a consolidat pozitia de lider din clasament dupa victoria de astazi, 3 Mai 2015, cu 2-0 impotriva vesnicei sale rivale ASA Targu Mures.

Partida a avut loc in Manastur, la Baza sportiva Unirea de la ora 11:00 pe o vreme superba pentru fotbal si cu un public destul de numeros, public care a fost incantat inca din primele minute de calitatea buna a jocului oferit de cele doua rivale.

Misiunea Olimpiei nu a fost una usoara de aceasta data, muresencele fiind foarte motivate pentru acesta partida, avand chiar cateva ocazii la poarta Mirelei Ganea.

Partida s-a decis insa, inca din prima repriza, clujencele reusind sa se impuna si de aceasta data, marcand prin Voicu in minutul 17′ dupa o centrare foarte buna a Alexandrei Lunca, tot Lunca marcand si cel de-al doilea gol al partidei in minutul 33′.

Olimpia UT Cluj-Napoca: Ganea – Corduneanu (Desmerean 67′), Olar, Meluta, Giurgiu – Bortan, Ciolacu, Vatafu – Batea (Indrei 77′), Lunca, Voicu.

ASA Targu Mures: Paraluta – Goder, Jahn, Barabasi – Csiszar, Roca (Boros M. 54′) , Kopacsi (Tamas 85′), Sandu (Boros A. 73′), Gorea – Meleaca (Sarosi 80′), Sinka (Toth 63′).

Cartonase galbene: Goder (32′), Csiszar (55′).

La sfarsitul partidei, capitanul Olimpiei, Bortan Ioana a declarat ca este multumita de evolutia echipei sale si ca deocamdata nu se considera campioane: ” Sunt multumita de evolutia echipei mele, am reusit sa castigam 3 puncte in aceasta partida, dar nu ne consideram deja campioane, chiar daca ASA a remizat cu Heniu Prundu Bargaului. Ne vom bucura de titlu dupa ce vom castiga si ultimul meci pe teren.”

Tot astazi Olimpia II a remizat  (1-1) in primul meci din play-off-ul Ligii I impotriva Independentei din Baia Mare, una din pricipalele aspirante la promovarea in Superliga.

Olimpia II UT Cluj-Napoca: Darle – Mera, Deac, Moraru, Mates – Carp, Grecu (Zahan 46′), Borodi (Lipotean 65′) – Negrea, Popa (Rus 46′), Ciobanu.

Independenta Baia Mare: Szoke – Pteanc, Codrea F, Zsiga, Mihali (Hohman 14′)- Muntean (Fedor 20′), Pop A., Campan, Marian – Danila (Campan I. 88’0, Pop D. (Szuroka 90′).

Au marcat: Popa Loredana (9′), Pop Diana(64′)

Ambele echipe vor disputa urmatoarele meciuri in deplasare, in 10 Mai, Olimpia I la Prundu Bargaului, iar Olimpia II la Reghin pentru a disputa etapa a IV-a din play-off-ul Superligii, respectiv etapa II din play-off-ul Ligii I.