Victorie de senzatie pentru Olimpia Cluj, in prima partida din Champions League

24 August 2016
796 Vizualizari | 0 Comentarii
Olimpia Cluj Napoca echipa Champions League
Echipa de fotbal feminin Olimpia Cluj-Napoca a inceput cu dreptul meciurile din cadrul preliminariilor UEFA Women's Champions League dupa o victorie categorica in fata campioanei Estoniei, Pärnu Jalgpalliklubi, scor 7-1 (5-1).

Partida, disputata pe stadionul Miejski Im. Złotej Jedenastki din Konin, Polonia, a fost controlata in totalitate de jucatoarele clujence. Olimpia Cluj a inceput meciul in forta si inca in minutul 3 al primei reprize Loredana Popa, atacantul echipei Olimpia Cluj, a reusit sa deschida scorul. Faza s-a repetat si patru minute mai tarziu cand aceeasi Loredana Popa a marit scorul la 2-0. In minutul 21 Vatafu Stefania a reusit sa marcheze si ea in poarta aparata de Meetua marind astfel diferenta de scor la trei goluri.

Singurul gol marcat de jucatoarele din Estonia a venit abia in minutul 37 atunci cand o greseala a liniei de aparare a facut ca jucatoarea Morkovkina sa ajunga la poarta aparata de Roxana Oprea.

Acest lucru nu a ramas nesanctionat de jucatoarele clujence si dupa doar doua minute Andreea Voicu avea sa marcheze al patrulea gol pentru echipa Olimpia Cluj. Ultimul gol al primei reprize a fost marcat, ca si in debutul meciului, de Loredana Popa, in minutul 45, echipa reusind sa intre la vestiare cu o diferenta considerabila de patru goluri.

Daca in prima repriza majoritatea golurilor au fost marcate de Loredana Popa, in repriza secunda Alexandra Lunca a fost cea care a trimis golurile in poarta adversarelor, reusind sa marcheze in minutul 50 si in minutul 60.

Pentru echipa clujeana a evoluat in premiera intr-un meci oficial, in repriza secunda, si tanara jucatoare din Canada, de origine romana, Isabelle Mihail, care a avut o evolutie foarte buna reusind sa se aproprie de mai multe ori de poarta adversarelor.

Urmatorul meci pentru echipa Olimpia Cluj-Napoca va avea loc joi, 25 august, tot de la ora 12:00 (ora Romaniei), cand clujencele vor evolua impotriva formatiei ŽFK Breznica, campioana Muntenegrului.

Olimpia Cluj-Napoca - Pärnu Jalgpalliklubi 7-1 (5-1)

Au marcat: Popa (3,7, 45), Vatafu (21), Voicu (39), Lunca (50, 60) / Morkovkina (37)

„Stadion im. Złotej Jedenastki", Konin

Cartonase galbene: - / Sõrmus, Shcherbachenia, Bannikova

Arbitru: Marte Sørø (Norvegia)

Echipele de start:

Olimpia Cluj: 31. R. Oprea (GK) - 9. Ciolacu, 22. Olar, 3. Havristiuc, 6. Giurgiu (min. 69 - 7. Indrei) - 4. Bortan (cpt.), 88. Tarasila, 8. Vatafu - 14. Lunca, , 99. Popa (min. 57 - 11. Batea), 10. Voicu (min. 46 - 19. Mihail)

Antrenor: Mirel Albon

Rezerve: 1. Boanda (GK) - 2. Corduneanu, 5. Meluta, 20. Carp

Pärnu JK: 1. Meetua (GK) - 2. K. Saar (min. 73 - 16. Tereštšenkova), 4. H. Saar, 6. Paulus, 7. Morkovkina (cpt.), 8. Himanen, 9. Sõrmus, 10. Brant (min. 51 - 22. Bannikova), 13. Matjuhhova (min. 86 - 17. Bessmertnõi), 20. Toom, 21. Shcherbachenia.

Antrenor: Jüri Saar

Rezerve: 12. Virula (GK), 23. Pajuviidik, 27. Tammeveski, 28. Tekku