sagetator
capricorn
varsator
pesti
Având calificarea în semifinale obtinuta indirect înca de sâmbata, gratie rezultatului dintre Zvezda si FTC Budapesta (30-27), Oltchim a intrat în meciul cu Krim cu un singur gând: victorie la minimum 5 goluri, pentru a-si asigura prima pozitie în grupa.

Debutul partidei a fost favorabil însa slovenelor, 0-2 (min. 2), iar primul gol al Oltchimului a venit abia în minutul 6, o reusita pe contraatac a extremei Managarova, care a produs urale în tribunele arhipline. Bradeanu a adus si egalarea, 2-2 si 3-3 (min. 9), iar Manea a marcat un minut mai târziu pentru 4-3, primul avantaj pe tabela pentru Oltchim. Dupa primul sfert de ora, campioana României îsi impusese deja ritmul, 6-3, iar Krim a intrat la time-out. Cinci minute mai târziu, a venit rândul Oltchimului sa ceara time-out, dupa faze de joc mai putin reusite (scor 7-5). Krim a egalat si a preluat conducerea, 7-8 (min. 24), dupa ce a fost condusa cu 7-3, reusind sa-si mareasca diferenta, 8-10 (min. 27). La pauza: 9-12, dupa 30 de minute de joc în care Oltchim a avut prea putine momente bune de joc, iar principala sa marcatoare în competitie, Katarina Bulatovici, nu a înscris deloc.
La reluare, Oltchim nu a reusit sa rezolve problemele din aparare, astfel ca adversarele s-au dus la 9-13 si 11-15 (min. 35). Timpul a trecut în favoarea slovenelor, 13-16 (min. 39), dar a venit si replica Oltchimului, care a egalat în doar trei minute, 16-16. Krim a intrat la time-out, dar nu i-a folosit prea mult, Managarova aducând avantajul pentru Oltchim, dupa 22 de minute în care a fost condusa (17-16, min. 43). Publicul a fost nemultumit de câteva decizii ale arbitrilor slovaci Badura-Ondogrecula, care mai mult le-au ambitionat pe jucatoarele lui Vestergaard (19-16, min. 47). În minutul 50, Vestergaard a primit cartonasul galben pentru proteste, moment în care fanii au dat drumul huiduielilor la adresa celor doi arbitri. Handbalistele de la Oltchim si-au vazut însa de joc, 21-17 (min. 52). Krim nu a cedat, 21-19 si 21-20 (min. 57), profitând si de ratarile incredibile ale gazdelor, atât pe contraatac, cât si de la 7 metri. Ultimele minute au fost insuficiente pentru campioana României sa se mai detaseze la diferenta de care avea nevoie, astfel ca, în pofida victoriei, 23-20, încheie grupa pe locul 2 si se va duela în semifinale cu liderul din grupa 1, Gyor ETO, la fel ca anul trecut.
Marcatoare:
Oltchim – Farcau 7 goluri, Managarova 5, Manea 4, Bulatovici 3, Bradeanu 2, Jovanovici 1, Pineau 1
Krim – Penezici 4 goluri, Worz 4, Varlec 3, Krpez 2, Martin 2, Muller 2, Piedade 1, Zrnec 1, Mavsar 1.
Oltchim încheie astfel grupa II pe locul 2, cu 8 puncte, dupa Krim, tot cu 8, calificata de asemenea în semifinale. FTC Budapesta a încheiat pe locul 3, cu 6 puncte, iar Zvezda pe 4, cu 2 puncte.
În semifinale se vor duela Gyor ETO-Oltchim, respectiv Krim Ljubljana-Larvik HK. Semifinalele se vor juca în dubla mansa eliminatorie, în 6-7, respectiv 13-14 aprilie.