sagetator
capricorn
varsator
pesti
Vreme buna, emotii cat încape, doua echipe determinate si care sunt în Top 20 mondial la rugby, iar la final România a castigat. O seara perfecta de sambata pentru cei aproape 3.000 de spectatori, care au venit sa asiste la meciul-test dintre Romania si Tonga, prima înfruntare dintre cele doua echipe, desi amandoua si-au facut debutul international în 1924. Tongalezii, a 11-a forta a lumii, au intrat în meci, dupa ce au încercat sa-i impresioneze pe români cu dansul lor razboinic numit Sipi Tau. Cu toate acestea, cei care au deschis scorul au fost românii, Florin Vlaicu reusind sa fructifice o lovitura de pedeapsa.

Tongalezii, care vin dintr-o tara cu 103.000 de locuitori, dar cu 6.560 de rugbisti legitimati, au egalat din piciorul lui Apikatoa. Scorul pauzei a fost stabilit tot de cei doi, 6-6.

Emotiile mai mari si punctele mai multe aveau sa vina în partea a doua, cand România a deschis balul cu un eseu, iar cei din Tonga au reusit doua, însa Vlaicu a fost mai prolific decat Apikatoa. Tot Vlaicu a fost cel de la care a venit si lovitura castigatoare din ultimele minute.

România s-a impus cu 19-18 si asteapta cu nerabdare urmatoarele meciuri-test din aceasta toamna, pe 16 noiembrie, cu Canada si pe 23 noiembrie, cu Fiji.