Victorie la scor de neprezentare pentru Olimpia Cluj in derby-ul cu la ASA Targu-Mures

7 Septembrie 2015
482 Vizualizari | 0 Comentarii
Olimpia Cluj
Primul meci al „olimpicelor" in editia 2015-2016 a Superligii la fotbal feminin, a avut loc pe Baza Sportiva Ardealul, oaspete fiind jucatoarele de la ASA Targu-Mures.

Ploaia torentiala de la inceputul jocului a fost de bun augur pentru Olimpia Cluj, care in primele 25 minute a reusit sa marcheze de 3 ori in poarta lui Mate Tunde, portarul de ocazie pentru acest joc.

Recitalul a fost deschis de „torpila" de la 20 de metri expediata de Bortan in vinclul portii dupa o pasa perfecta a jolly-jocker-ului olimpicelor, Vatafu Stefania, din minutul 11, urmat dupa doar doua minute de golul junioarei Ciolacu Mihaela si de cel al lui Voicu Andreea din minutul 23.
Golul cu numarul trei a fost cel care a oprit ploaia, insa mingea nu a mai vrut parca sa intre in poarta la numeroasele ocazii ale Olimpiei si a celor 2-3 ocazii ale celor de la ASA.

Fluierul de final a pus punct primului episod al acestui sezon dintre clujence si muresence cu o victorie clara pentru olimpice.

La sfarsitul jocului Albon Mirel, antrenorul campioanei en-titre, Olimpia Cluj s-a declarat multumit de joc si spera ca jucatoarele sa se refaca complet pana la partida din UEFA Women's Champions League:

„Sunt foarte multumit de rezultat si de jocul bun din prima repriza. Este normal sa apara o stare de oboseala dupa programul incarcat de pana acum dar sper ca pana la meciulcu PSG din 8 octombrie, toate jucatoarele sa fie apte medical si sa atingem varful de forma in acele meciuri."

Olimpia: Ganea, Corduneanu (56′ Meluta), Olar, Havristiuc (79′ Desmerean), Giurgiu, Bortan, Tarasila, Vatafu, Batea (83′ Dinescu), Ciolacu (70′ Popa), Voicu (62′ Carp).

Dupa aceasta etapa, campionatul intern va fi intrerupt timp de 3 saptamani din cauza partidelor Nationalelor de Senioare si U19.

Olimpia va juca urmatorul meci in 27 septembrie, iin deplasare la Heniu Prundu Bargaului, data la care se da startul si Ligii I, unde evolueaza Olimpia II.