Visul s-a terminat! Chelsea a scos Steaua din Europa

15 Martie 2013
779 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua nu a putut sa ii tina piept campioanei Europei in mansa retur, pierzand cu scorul de 3-1, in conditiile in care ros-albastrii erau calificati la pauza • Chiriches a marcat unicul gol al Stelei, in timp ce pentru londonezi au marcat Mata, Terry si Torres

Visul european al Stelei s-a terminat aseara, la Londra. Steaua nu a putut sa ii tina piept campioanei Europei in mansa retur, pierzand cu scorul de 3-1, in conditiile in care ros-albastrii erau calificati la pauza, dupa golul inscris pe final de catre Vlad Chiriches.

Cu acest lucru nu a fost de acord, insa, campionul mondial si european din lotul “albastrilor”, Juan Mata, aflat la originea tuturor fazelor de gol ale londonezilor.

In fata a peste 5000 de fani prezenti in tribunele stadionului Stamford Bridge, Steaua nu s-a simtit niciun moment inferioara campioanei Europei, jucand de la egal impotriva fotbalistilor de zeci de milioane ai gazdelor.

Mai mult decat atat, Raul Rusescu a trecut pe langa deschiderea scorului in minutul 13, cand Alex Chipciu a furnizat o pasa de geniu, lasandu-l pe golgeterul Stelei singur cu Petr Cech. Faza a continuat cu un sut spre vinclu, deviat in corner de goalkeeperul ceh.

“Albastrii” au raspuns trei minute mai tarziu, la o faza in care internationalul spaniol Juan Mata a incercat sa il surprinda din faza fixa pe Tatarusanu. Pe contraatac, Alex Bourceanu a trimis imprecis de la mare distanta.

Seara lui Ciprian Tatarusanu a continuat cu o parada senzationala, la sutul in forta al lui Obi Mikel, urmat de o alta torpila a nigerianului, de aceasta data mult peste.

Cu zece minute inainte de finalul primei reprize, Juan Mata si Ramires au destabilizat apararea ros-albastrilor gratie unui un-doi de efect. Ajuns fata in fata cu Tatarusanu, Mata a deschis scorul pe Stamford Bridge in fata unor suporteri ai lui “The Blues”, care au confundat meciul cu o iesire la teatru.

Cinci minute mai tarziu, Hazard la propriu si la figurat in careul oaspetilor, foarte aproape de a incasa un nou gol asemanator cu cel consemnat in minutul 34. Steaua a fortat egalarea prin trei cornere consecutive la poarta lui Petr Cech. Alex Bourceanu a centrat pe coltul scurt la ultima faza fixa, Mihai Pintilii a deviat la Tanase, care a sutat pe directia lui Cech, iar Vlad Chiriches a fructificat aceasta situatie, 1-1, printr-o executie imparabila.

La zece minute de la reluare, Bourceanu nu s-a concentrat suficient de bine in marginea careului, luftand dintr-o pozitie excelenta.

In minutul 58, Chelsea a preluat conducerea pe tabela, 2-1, dupa o lovitura libera executata ca la carte de Juan Mata si transformata in gol de capitanul John Terry, care a scapat de marcajul fundasilor adversi si a trimis nestingherit cu capul din apropiere.

Steaua a amenintat poarta lui Cech printr-un sut formidabil al lui Alex Chipciu, scos de sub bara de goalkeeperul lui Chelsea (62’), pentru ca Fernando Torres sa aduca golul calificarii londonezilor intr-o noua faza initiata de Juan Mata. Pasa la firul ierbii in careul Stelei, belgianul Hazard a sarit peste balon, iar Torres a gasit poarta lui Tatarusanu cu un sut impecabil in cross.

Ultima zvacnire a stelistilor a venit in minutul 83, la sutul puternic al lui Iasmin Latovlevici, in timp ce londonezii puteau puncta inca o data. Alex Bourceanu a faultat in suprafata de pedeapsa (87'), Stephane Lannoy a acordat penalti. Pentru Fernando Torres, insa, o dubla era deja prea mult, sutul sau oprindu-se in bara transversala. S-a terminat 3-1, Chelsea merge mai departe pe merit, dar fara sa impresioneze, in timp ce Steaua iese cu capul sus din Europa si se poate concentra de acum pe campionat.

Chelsea Londra: Cech - Azpilicueta, Terry, David Luiz, A. Cole - Ramires, Obi Mikel - Oscar, Mata (Moses '90), Hazard (Benayoun '90+3) - Fernando Torres. Antrenor: Rafael Benitez.

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Râpa (Adi Rocha '84), Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Chipciu, Tanase (Tatu '78) - Rusescu. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Arbitri: Stephane Lannoy - Frederic Cano, Michael Annonier - Antony Gautier, Ruddy Buquet - Eric Dansault (toti din Franta).

În minutul 18, un suporter român a intrat pe teren purtând un tricou inscriptionat pe spate cu mesajul "Mititelu la puscarie" si pe fata "Praetoria Craiova", numele unei factiuni a galeriei Universitatii Craiova. El a fost scos din suprafata de joc de fortele de ordine.

Rezultatele inregistrate aseara in mansa retur a optimilor Europa League

Rubin Kazan - Levante 2-0 (Rondon '100, Dyadyun '112) (în tur 0-0)
Zenit - Basel 1-0 (Witsel ' 30 / Diaz '45) (în tur 0-2)

Inter - Tottenham 4-1 (Cassano '20, Palacio '52, Gallas '75 - autogol, Alvarez '110 / Adebayor '96) (în tur 0-3)
Fenerbahce - Viktoria Plzen 1-1 (Ucan '44 / Darida '61) (în tur 1-0)
Bordeaux - Benfica 2-3 (Diabate '74, Jardel '90 - autogol / Jardel '30, O. Cardozo '75, '90+1) (în tur 0-1)

Newcastle - Anji 1-0 (P. Cisse ‘90) (în tur 0-0)
Lazio - Stuttgart 3-1 (Kozak '6, '9, '87 / Hajnal '62) (în tur 2-0)

Chelsea - Steaua 3-1 (Mata '34, Terry '58, Torres ‘71 / Chiriches '45) (în tur 0-1)

Rubin Kazan, Basel, Tottenham, Fenerbahce, Benfica, Lazio, Chelsea si Newcastle s-au calificat in sferturile Europa League. Tragerea la sorti a meciurilor din sferturi va avea loc astazi, la ora 14.00.