Ziua cea mare! Simona Halep e la un pas de semifinalele Roland Garros

4 Iunie 2014
675 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finala ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros, în urma victoriei de luni, din meciul cu Sloane Stephens. Cea mai bine cotata jucatoare ramasa în competitia de la Paris a câstigat cu 6-4, 6-3 meciul cu sportiva din SUA, iar în partida viitoare o va înfrunta pe Svetlana Kuznetsova. Meciul din sferturile de finala, dintre Kuznetsova si Halep, va avea loc astazi dupa-amiaza, in jurul orei 15.00, si va fi televizat pe Eurosport.

Pentru a ajunge în aceasta faza a concursului, rusoaica le-a eliminat pe rând pe Sofia Shapatava (6-3, 6-1), Camila Giorgi (7-6, 6-3), Petra Kvitova (6-7, 6-1, 9-7) si luni, pe Lucie Safarova, cu 6-3, 6-4. Daca Halep a acces în premiera în sferturile de finala la Roland Garros, adversara sa este campioana la French Open în 2009. De asemenea, favorita a 27-a a actualei editii a ajuns pentru a saptea oara în cariera în sferturi la Paris. În 2006, ea a mai jucat o finala, pierduta în fata belgiencei Justine Henin.

Cea mai buna pozitie ocupata în cariera de Svetlana a fost locul 2 WTA, pentru prima data în toamna lui 2007, iar în prezent este a 28-a jucatoare a lumii. Ea a câstigat în total 13 titluri, dintre care doua de Grand Slam: US Open 2004 si Roland Garros 2009.

Scorul meciurilor directe dintre Kuznetsova si Halep este egal, 2-2, dar jucatoarea noastra are de luat o revansa. Cu doar o luna si jumatate în urma, rusoaica de 28 de ani a eliminat-o în turul doi la Stuttgart, dupa un meci extrem de disputat: 5-7, 6-7. Simona a avut avantaj în acel meci, în ambele seturi, însa nu a putut sa îsi treaca în cont niciunul dintre acte. Mai întâi a condus cu 5-2, pentru a ceda urmatoarele 5 jocuri, iar apoi a avut 3 mingi de set consecutive la scorul de 5-4 si 40-0, pentru a pierde în tie-break.

"Ma simt bine ca reprezint România în sferturile de finala ale acestui turneu. Este un sentiment extraordinar si sper ca în meciul urmator sa încerc sa dau totul pentru a câstiga si a ajunge în semifinale", a spus Halep dupa meciul cu Stephens. De cealalta parte, Kuznetsova are numai cuvinte de lauda pentru noua senzatie a circuitului WTA.

"Simona este deja între cele mai bune jucatoare din lume. Cred ca va urca si mai mult decât a facut-o pâna acum. Nu conteaza cine a câstigat ultimul meci. Suntem în sferturile de finala ale unui turneu de Grand Slam, va fi un meci dificil, dar în acelasi timp sunt nerabdatoare sa joc din nou împotriva ei", a spus Svetlana despre viitoarea confruntare cu Halep.

În cazul în care va trece si de rusoaica, Simona va juca în semifinale cu învingatoarea partidei dintre Sara Errani si Andrea Petkovic.