CFR Cluj a produssurpriza în fața Slaviei Praga. Elevii lui Dan Petrescu au reușit să câștige cu 2-0 în fața cehilor, după ce în urmă cu o săptămână s-au impus în deplasare cu 1-0.

Ciprian Deac a deschis scorul în Gruia, după ce a transformat impecabil lovitura de la 11 metri obținută de Muhar, iar Yuri a risipit orice emoții cu șase minute înainte de final, când a înscris cu capul după un corner.

Grație acestui rezultat, CFR Cluj a urcat pe primul loc al Grupei G, unde rămâne cel puțin până la fluierul de final de la FC Ballkani – Sivasspor.

Min. 90+5: Final de meci!

00:15 / 00:16

Min. 84: GOOOL CFR Cluj! Fundașul-golgeter Yuri înscrie cu capul după un corner!

Min. 79: Scuffet iese bine pe centrarea lui Jurasek și reține balonul.

Min. 76: Lovitura de cap a lui Ousou trece pe lângă poarta lui Scuffet

Min. 59: Ocazie mare Slavia! Traore trage din poziție ideală și șutul său trece peste poartă!

Min. 57: Boateng încearcă foarfeca, mingea se duce pe lângă poartă

Min. 46: Ciprian Deac a rezistat doar o repriză pe teren, fiind înlocuit la pauză de Cvek

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+16: Final de primă repriză

Min. 41: Meciul a fost reluat, după o întrerupere de 15 minute!

Min. 26: Meciul a fost întrerupt după ce unui suporter i s-a făcut rău

Min. 11: GOOOL CFR CLUJ! Ciprian Deac transformă lovitura de la 11 metri!

Min. 10: Penalty pentru CFR, după un fault al luyi Olayinka la Muhar!

Min. 9: Lovitura de cap a lui Yuri lovește bara!

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start

CFR CLUJ: Scuffet – Manea, Yuri, Kolinger, Camora – Deac, Boateng, Muhar, Roger – Yeboah, Janga

REZERVE: Gal, Bălgrădean – Brucic, Burcă, Billong, Malele, Petrila, Hoban, Bordeianu, Cvek, Braun, Buș

ANTRENOR: Dan Petrescu

SLAVIA: Kolar – Dorley, Kacharaba, Ousou, Jurasek – Traore, Tiehi – Sor, Usor, Olayinka – Tecl

REZERVE: Dvorak, Sirotnik – Masopust, Ewerton, Lingr, Jurasek, Kricfalusi, Pudil, Konecny

ANTRENOR: Jindřich Trpišovský

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)

Arbitru: Luis Godinho (Portugalia)

După succesul de joia trecută din Cehia, CFR Cluj nu a putut repeta prestația excelentă și în campionat, unde a remizat luni, scor 1-1, în deplasare cu UTA Arad.

În cadrul conferinței de presă premergătoare jocului din această seară, Dan Petrescu a dezvăluit că principalul lui obiectiv este victoria.

„Important este ca, indiferent dacă vom lua gol, să câștigăm. Pentru mine contează să câștig, nu să nu iau gol, așa cum se vorbește. Probleme de lot la Slavia? Cehii au un lot atât de bun încât cred că vor ajunge foarte departe în această competiție.

Anul trecut, au ajuns până în sferturi, eu îi văd acum în finală! Iar antrenorul lor a adunat cinci ani la echipa, asta înseamnă unitate și-i cunoaște foarte bine. Ar fi ceva fantastic să mai bifăm încă o victorie!”, a declarat Dan Petrescu. coral